۲۷ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۸ شهریور ۱۳۹۵
  • کد خبر :51572
  • بدون دیدگاه

سهم مهاجمان در لیست تیم ملی

چرا باید کی روش را ثروتمندترین سرمربی آسیا بدانیم؟

آمادگی مهاجمان تیم ملی جا را برای نامزدهای خط میانی تنگ کرده است.

سایت ورزش ۳ نوشت: فوتبال ایران بعد از خداحافظی علی دایی با بحران کمبود مهاجم نوک با کلاس بین المللی مواجه شد. همین مسئله از دلایل مهم عدم موفقیت علی دایی در کسوت سرمربی تیم ملی برای راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی بود. محمدرضا خلعتبری و غلام رضا رضایی مشخصات تخصصی پست ۹ را نداشتند و کریم انصاری فرد هنوز جوان و بی تجربه تر از آن بود که در مصاف با مدافعین تراز اول دنیا زهردار نشان دهد. همین مشکل در بدو شروع کار کی روش همچنان ادامه داشت و مرد پرتغالی مایوس از داشته های داخلی، در به در به دنبال گلزنی ششدانگ با اصلیت ایرانی در لیگ های حرفه ای اروپا بود تا اینکه رضا قوچان نژاد را در لیگ هلند پیدا کرد. و بدون تعارف باید از قوچان نژاد به عنوان فرشته نجات کی روش و تیم ملی ایران نام ببریم و هم او بود که با گل های طلایی خود خصوصا در دوحه و پوسان موجبات صعود ایران را به برزیل فراهم کرد.

هر چند جوانی ۱۹ ساله به نام سردار آزمون کم کم با درخشش در روبین کازان نوید یک مهاجم ششدانگ را برای آینده تیم ملی می داد ولی در سیستم ۴-۲-۳-۱ و تک مهاجم کی روش برای سفر به برزیل و با توجه به اجبار بازی های تدافعی با تیم هایی چون آرژانتین، کی روش نیازی نمی دید که بیش از دو مهاجم در لیست ۲۳ نفره خود بگذارد و طبیعتا قوچان نژاد و انصاری فرد به آزمون جوان ترجیح داده شدند.

چرا باید کی روش را ثروتمندترین سرمربی آسیا بدانیم؟
اما برای جام ملت های آسیا، کی روش سهمیه مهاجمان را به ۳ نفر افزایش داد. قوچان نژاد، انصاری فرد و سردار آزمون  مسافر استرالیا شدند و در حالی که همه انتظار داشتند قوچان نژاد همچنان انتخاب اول کی روش برای نوک حمله ایران باشد، خیلی زود سردار آزمون با تکنیک ناب خود همزمان با بیست سالگی اش خود را به عنوان مهاجم اول به تیم ملی و کی روش تحمیل کرد. همزمان با شکوفایی آزمون در تیم ملی، دوره افول کریم انصاری فرد شروع می شود. آقای گل لیگ برتر که برای پیشرفت و کسب تجربه به اسپانیا مهاجرت کرده بود بعد از فصلی اسفناک بدنبال شرایط و باشگاهی می گشت که توانایی های خودش را ثابت کند. افت انصاری فرد و عدم دعوت او به تیم ملی در شروع مرحله اول مقدماتی جام جهانی روسیه از سهمیه ۳ نفری مهاجمان کم نکرد چون کم کم همه با قابلیت های تهاجمی پدیده ای برآمده از لیگ داخلی آشنا می شوند: مهدی طارمی.

http://static2.varzesh3.com/files/picture/watermark/01118127.jpg

امروز کی روش به قول خودش منوی بازی در تیم ملی دارد. خصوصا که بعد از یک فصل خوب در پانیونیوس و لیگ یونان، کریم انصاری فرد نشان داده با سختکوشی و ممارست توانسته بعدی بین المللی به نوع بازیش بدهد. با تمام این احوال در طول دو سال گذشته کمتر فرصت شده قوچان نژاد، آزمون، طارمی و انصاری فرد به طور همزمان در اردوی تیم ملی کنار هم قرار بگیرند چرا که به تناوب مصدومیت(قوچان نژاد) یا افت(انصاری فرد) یکی از “چهار نفر” را از جمع بدور نگه داشته است. مشکلی که در آستانه اولین بازی مرحله اصلی مقدماتی جام جهانی روسیه دیگر شاهد آن نیستیم. آزمون در روستوف غوغا بپا می کند، طارمی در آمادگی بسر می برد، قوچان نژاد بعد از گذراندن مصدومیت به لیگ هلند بازگشته و انصاری فرد مترصد است آموخته های خود را در تیم ملی به رخ بکشد. چهار مهاجمی که به نظر می رسد اینبار همگی در لیست نهایی حضور داشته باشند و همین، جا را برای نامزدهای خط میانی تیم ملی ایران تنگ تر خواهد کرد.


در همین زمینه بخوانید :

تیم ملی صاحب پلن B شد

این کار را برای حریفان سخت می کند و از همه مهمتر تیم ملی می تواند در جریان بازی تغییر تاکتیک دهد و حتی بازی بعدی را با شیوه جدیدی آغاز  کند.

در بازی های مقدماتی دوره قبل تیم ملی با سیستم ۱-۳-۲-۴ بازی می کرد و مشخص بود در نوک خط حمله رضا قوچان نژاد بازی می کند. دو هافبک دفاعی ما جواد نکونام و آندو هستند و قطعا درون دروازه ما علیرضا حقیقی قرار می گیرد و شیوه بازی هم تجمع در منطقه یک سوم دفاعی و استفاده از ضد حملات است. اما اکنون شرایط فرق کرده. به صراحت نمی توان گفت که کی روش رضا قوچان نژاد را در نوک خط حمله به میدان خواهد فرستاد. ما در این پست سردار آزمون، مهدی طارمی و کریم انصاری فرد را هم داریم. در دیگر پست ها هم شرایط به همین شکل است. بازیکنانی در اردوی تیم ملی حضور دارند که مدعی بازی اند و انصافا انتخاب از بین آنها سخت است.

به اعتقاد شما بال راست علیرضا جهانبخش بازی خواهد کرد یا اشکان دژاگه؟ یا اینکه از اشکان دژاگه به عنوان پلی میکر بهره خواهد برد تا هر دو فیکس بازی کنند.

در جناح چپ خط هافبک اولویت با احسان حاج صفی است یا وحید امیری یا مسعود شجاعی؟ این ها هم سوالاتی است که برای چینش ترکیب در ذهن شکل می گیرد و طبیعتا هیچ کس بهتر از کی روش و دستیارانش پاسخ این سوالات را نمی دانند.

جای خوشحالی است که تیم ملی در شرایطی برای بازی با قطر آماده می شود که کی روش حق انتخاب دارد. می تواند تیم ملی را با ترکیب متفاوت و با شیوه جدید به میدان بفرستد و از همه مهمتر اینکه صاحب پلن B شده است.

با این اوصاف باید گفت تیم ملی این دوره یارای بیشتری برای مبارزه خواهد داشت و شاید همین کار را برای صعود به جام جهانی آسان تر کند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاه ها