۲۹ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۱۶ مرداد ۱۳۹۵
  • کد خبر :50046
  • بدون دیدگاه

“کلاشنیکف‌ ۱۰۳”سلاح جدید نیروهای مسلح ایران+عکس

هم اکنون فقط ۵ کشور، روسیه، هند، ونزوئلا، لیبی و نامیبیا جزو دارندگان رسمی این سلاح هستند. اخیرا نیز برخی تصاویر منتشره در فضای مجازی، نشان می‌دهد که تعدادی از نظامیان عربستان سعودی نیز این سلاح را در اختیار دارند.

ایران، سلاح کلاشنیکف‌ ۱۰۳ از روسیه خریداری کرده و این سلاح‌ها وارد کشور شد.

به گزارش تسنیم، سلاح‌های جدید خریداری شده ایران از روسیه برای به‌کارگیری در نیروهای مسلح، وارد کشور شد. این سلاح‌ها، شامل کلاشنیکف‌ ۱۰۳ یا همان AK103  است که پس از ورود به کشور، در اختیار برخی یگان‌های نیروهای مسلح کشورمان نیز قرار گرفته است.

AK103 یکی از مشهورترین و بهترین سلاح‌های خانواده کلاشنیکف است که از کالیبر ۳۹*۶۲٫ ۷ mm  بهره می‌برد. وزن خالی این سلاح، ۳ کیلو و ۴۰۰ گرم است.

هم اکنون فقط ۵ کشور، روسیه، هند، ونزوئلا، لیبی و نامیبیا جزو دارندگان رسمی این سلاح هستند. اخیرا نیز برخی تصاویر منتشره در فضای مجازی، نشان می‌دهد که تعدادی از نظامیان عربستان سعودی نیز این سلاح را در اختیار دارند.

AK103  آنقدر کارآمد است که در روسیه به عنوان تولیدکننده این سلاح، در نیروهای عملیات ویژه این کشور (Special Operations Forces) و همچنین در نیروهای ویژه پلیس روسیه (Special Police Groups) نیز به کار گرفته شده است.

وزن این سلاح کارآمد با خشاب خالی، حدود ۳ کیلو و ۴۰۰ گرم بوده و طول آن ۹۴۳ میلی متر است. این سلاح، دارای خشاب ۳۰ تیری بوده و نواخت تیر آن نیز، ۶۰۰ گلوله در دقیقه است.

"کلاشنیکف‌ ۱۰۳"سلاح جدید نیروهای مسلح ایران+عکس

 


در همین زمینه بخوانید :

۱۵ حقیقت در مورد کلاشینکف که نمی دانستید

خبرگزاری فرانسه ؛ کلاشینکف نام سلاحی روسی است که به دلیل ایمنی ، راحتی در استفاده و هزینه پایین تولید به یکی از پرکاربردترین اسلحه های گرم در سراسر جهان تبدیل شده است.

با اعلام خبر درگذشت «میخائیل کلاشنیکف» مخترع اسلحه آ – کا – ۴۷ در سن ۹۴ سالگی به توضیح برخی حقایق جالب در مورد این تفنگ پرکاربرد می پردازیم :

۱٫ میخائیل کلاشنیکف در ابتدا فرماندهی یک تانک جنگی همزمان با جنگ جهانی دوم را بر عهده داشت اما از زمانیکه به دلیل مجروحیت در بیمارستان بستری شد به طراحی و ساخت اسلحه روی آورد.

۲٫ اولین قبضه از سلاح کلاشینکف در سال ۱۹۴۷ تولید شد و جایزه استالین را برای مخترع خود به همراه آورد.

۳٫  اسلحه کلاشینکف در تمامی شرایط  آب و هوایی قابل استفاده می باشد. این تفنگ به گونه ای طراحی شده که در شرایط مرطوب و خشک بدون هیچ مشکلی به کار ادامه می دهد.

۴٫ نام آ – کا – ۴۷ به دلیل فروش ۱۰۰ میلیون قبضه اسلحه در جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است.

۵٫ نیروهای ویژه نظامی و ارتش در ۱۰۶ کشور مختلف جهان از افغانستان گرفته تا زیمباوه از کلاشینکف استفاده می کنند.

۶٫ کلاشینکف نه تنها اسلحه به ثبت رسیده در روسیه است بلکه حق امتیاز ساخت انحصاری آن د ر ۳۰ کشور دیگر شامل چین ، رژیم صهیونیستی ، هند ، مصر و نیجریه نیز بر عهده روسیه است.

۷٫ گفته می شود شمار کشته شدگان توسط اسلحه کلاشینکف از مجموع کشته شدگان حملات موشکی ، انفجارها و دیگر اسلحه های گرم بیشتر بوده . سالانه یک میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر اصابت گلوله کلاشینکف کشته می شوند.

۸٫ جالب آنکه میخائیل کلاشنیکف هرگز بابت مرگبار بودن اسلحه آ – کا – ۴۷ احساس عذاب وجدان نکرد زیرا معتقد است وی این سلاح را برای حفاظت از جان مردم طراحی کرده و اگر کسی از آن استفاده نادرست می کند ، مخترع مسئول نیست !

۹٫ قیمت پایین یکی از خصوصیات مهم کلاشینکف است بطوریکه میانگین قیمت آن ۵۳۴ دلار می باشد اما در کشورهای آفریقایی ۲۰۰ دلار هم به فروش می رسد.

۱۰٫ اسامه بن لادن همواره در تمام پیام های ویدیویی خود یک کلاشینکف حمل می کرد. البته این آمریکایی ها بودند که برای نخستین مرتبه کلاشینکف را در اختیار القاعده قرار دادند تا علیه شوروی سابق در افغانستان بجنگند.

۱۱٫ در جریان جنگ ویتنام بیشتر سربازان آمریکایی تفنگ های M16 خود را کنار گذاشته و به دلیل اطمینان خاطر بیشتر به استفاده از کلاشینکف روی آوردند.

۱۲٫ تصویر «آ – کا – ۴۷» بر روی پرچم کشور موزامبیک آمده ،‌پرچم ارتش زیمباوه ، بورکینافاسو و تیمور شرقی به همراه جنبش مقاومت حزب الله هم دارای تصویر کلاشینکف است.

۱۳٫ در برخی کشورهای آفریقایی نام «کلاش» مخفف کلاشینکف را بر روی کودکان قرار می دهند.

۱۴٫ صدام حسین یک کلکسیون کامل اسلحه داشت که زیباترین آن کلاشینکف روکش شده با طلای وی بود.

۱۵٫ روزنامه فرانسوی لیبراسیون از کلاشینکف به عنوان مهمترین اختراع قرن ۲۰ نام برده است.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها,
دیدگاه ها