۳۰ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۵ مرداد ۱۳۹۵
  • کد خبر :49369
  • بدون دیدگاه

گفتگو با کامران بختیاری طراح لباس و صاحب برند کمرون زیگزال+تصاویر

برند کمرون زیگزال با تولید لباس‌های مردانه، فضایی متفاوت در پوشش مردان ایرانی به وجود می‌آورد.

هنرآنلاین: کمرون زیگزال برندی است که کامران بختیاری سال ۲۰۰۸ در کشور انگلستان به ثبت جهانی رسانده است، با وجود این در تمام این سال‌ها خانه‌ای قدیمی در شمال تهران محل تولید و ارائه محصولات این برند بوده است. بختیاری با اعتقاد به حفظ اصالت ایرانی به تولید مجموعه‌ای از لباس‌های مردانه اقدام کرده که مشتریان خاص خود را دارد. در یک بعداز‌ظهر پاییزی به ساختمان کمرون زیگزال رفتیم و با کامران بختیاری، طراح لباس، و مسیحا شجاعی،مدیر هنری مجموعه گفت و گو کردیم.

کامران بختیاری طراح لباس و صاحب برند کمرون زیگزال

نقش مدیر هنری در یک مجموعه چیست؟

شجاعی: وقتی یک برند شروع به فعالیت می‌کند باید در عرصه‌های عمومی ظاهر شود و در زمینه تبلیغات کار کند و این بخش به مدیر هنری برمی‌گردد. تبلیغات بیشترین نقش را در معرفی یک برند دارد چون زمان مردم بسیار کم است و دیدن تبلیغات شهری، رسانه‌ای و.. به آنها کمک می‌کند برند و محصول مورد علاقه خود را پیدا کنند. در اصل تبلیغات قلب یک سیستم است و اگر در جایگاه درست برای یک برند تبلیغ شود، می‌تواند آن را خوب معرفی کند. این وظیفه مدیر هنری مجموعه است که کارهای تبلیغاتی را بر اساس نوع محصول و محل ارائه آن شکل دهد. در واقع بیننده باید با توجه به عکس‌های محصول متوجه شود که این لباس توسط چه افراد و در چه جایگاهی می‌تواند استفاده شود.

چه افرادی جامعه هدف تبلیغات برند کمرون زیگزال هستند؟

شجاعی: این برند برای افراد خاص و کسانی که جرات لباس پوشیدن دارند طراحی می‌شود. مشتریان ما خواننده‌ها، بازیگران و سایر کسانی هستند که می‌خواهند در جامعه متفاوت باشند. به همین دلیل در میان برندهای مختلف ایرانی و خارجی که فعال هستند و لباس‌های رسمی و ساده تولید می‌کنند، این مجموعه برای افرادی که می‌خواهند خاص باشند کار می‌کند. افرادی مانند محسن یگانه، مرتضی پاشایی، رضا یزدانی، امین حیایی، علی کریمی و… مشتریان ما هستند و به جز آنها افرادی هم هستند که شهرت ندارند اما می‌خواهند خاص بپوشند.

کامران بختیاری طراح لباس و صاحب برند کمرون زیگزال

در تبلیغات خود چه نکاتی را در نظر می‌گیرید؟

شجاعی: در تبلیغات طبق عقاید و طرز فکر خودمان رفتار می‌کنیم و همین موضوع باعث ارائه کار متفاوت می‌شود. ما با توجه به فرهنگ خودمان کار می‌کنیم و نمی‌خواهیم فرهنگ‌های خارجی را در ایران رواج دهیم، بلکه به آنچه داریم افتخار می‌کنیم و از المان‌هایی استفاده می‌کنیم که از بافت تمدن خودمان آمده و مردم با آن آشنا هستند. می‌خواهیم اصالت خودمان را به دنیای خارج نشان دهیم چون هنر در طول تاریخ همیشه تاثیرگذار و ماندگار بوده و از هر دوره تاریخی تنها چیزی که باقی مانده آثار هنری آن است. ما در مجموعه‌های مختلف مانند “پرشین کالکشن” با توجه به فضای خاص طرح‌ها آنها را در فضاهایی عکاسی کردیم که بافت ایرانی را به مردم نشان دهد و به این وسیله می‌خواهیم به مردم جهان نشان دهیم مردمی با تمدن چندهزارساله هستیم. الان برندهای خارجی مانند دولچه گابانا هم به دنبال گذشته رفته‌اند و می‌خواهند تمدن خود را نشان دهند، به همین دلیل سراغ طرح‌های کلیسایی رفتند تا از اصالت خود سخن بگویند.

آقای بختیاری چه طور وارد کار طراحی لباس شدید؟

بختیاری: من در انگلستان زندگی می‌کردم و آنجا دو سال دوره طراحی لباس را گذراندم. وقتی به ایران آمدم با توجه به اینکه از کودکی به کار لباس علاقه داشتم تصمیم گرفتم نمایندگی یک برند خارجی را بگیرم. آن زمان با یک برند ایتالیایی مذاکره کردم اما گفتند به ایران نمایندگی نمی‌دهند. بعد از آن تصمیم گرفتم برندی برای خودم داشته باشم و با استخدام چند طراح برند کمرون زیگزال را تاسیس کردم. اسم برند هم بر اساس نام خودم و زیگزال که یک نوع دوخت است شکل گرفت. از همان زمان کار را شروع کردیم و الان ۸ سال است مشغول هستیم.

برخلاف آنچه در طراحی لباس ایران می‌بینیم فعالیت اصلی شما در زمینه لباس مردانه است. چه دلیلی باعث شد به این سمت گرایش داشته باشید؟

بختیاری: چون همیشه برای خودم طراحی می‌کنم و کار فعلی من هم ادامه همان طراحی‌ها است. به لباس زنانه هم چندان علاقه‌ای ندارم و فکر می‌کنم در ایران امکان کار روی لباس مردانه بیشتر است و دست طراح بازتر است. البته ما لباس زنانه هم داریم اما لباس‌های مردانه ما است که در جهان شناخته شده و حرفی برای گفتن دارد و در همه دنیا مشتری داریم.

کمرون زیگزال

فعالیت شما در خارج از ایران چگونه است؟

بختیاری: لباس‌ها را به صورت آنلاین می‌فروشیم و برای مشتری ارسال می‌کنیم. علاوه بر آن مشتری‌های خارجی داریم که به ایران می‌آیند تا برایشان لباس طراحی شود. این افراد که حدود ده نفر هستند هر سال یک هفته به ایران می‌آیند تا برایشان لباس طراحی کنیم.

طرح‌های شما چه ویژگی خاصی دارند؟

بختیاری: من در هر فصل با توجه به حال خودم طراحی می‌کنم. هر وقت فکری ذهنم را درگیر می‌کند شروع می‌کنم به کار کردن بر اساس آن و در نهایت یک مجموعه شکل می‌گیرد. مثلا وقتی “پرشین کالکشن” را طراحی کردم زمانی بود که در دنیا بر علیه ایران صحبت می‌شد و فیلم‌های ضد ایرانی ساخته شد که ایران را حقیر نشان می‌داد. من از این کار خوشم نیامد و دوست داشتم کاری کنم که نشان دهم ایران با آنچه آنها نشان می‌دهند تفاوت دارد. ویژگی اصلی برند ما طرح‌های خاص آن است و تک‌تک لباس‌ها حرفی برای گفتن دارند. در مجموعه ما اصلا لباس ساده وجود ندارد و حتی ساده‌ترین کار ما در فروشگاه‌های دیگر یک کار خاص حساب می‌شود.

نقش‌دار بودن لباس‌های شما باعث می‌شود فقط افرادی که جسارت خاصی دارند بتوانند آنها را بپوشد. فکر می‌کنید استفاده از این لباس‌ها چه جایگاهی در جامعه ما دارد؟

بختیاری: این موضوع به شخصیت افراد برمی‌گردد، عده‌ای دوست دارند تک باشند و عده‌ای می‌خواهند شبیه دیگران باشند. آدمها باید آزاد باشند که هر طور می‌خواهند لباس بپوشند. ما هم این انتخاب را برای کسانی که می‌خواهند متفاوت باشند فراهم کردیم و هر کس جسارت آن را دارد با توجه به ویژگی‌های ظاهری خود از این لباس‌ها استفاده می‌کند. اما خاص پوشیدن هم باید در حدی باشد که با شرایط جامعه هماهنگ باشد، مثلا بعضی از کت‌ها را ممکن است من در ایران نپوشم ولی در خارج از کشور بپوشم. این موضوع بستگی به فضایی یا مناسبت خاصی که در آن قرار می‌گیرید دارد. در سال‌های اخیر برنامه‌هایی مانند همایش یا رونمایی آثار هنرمندان به وجود آمده است که محلی برای گردهم‌آیی آنهاست و به نظر من یک خواننده یا بازیگر در صورتیکه خودش علاقه‌مند باشد باید لباس‌های خاصی بپوشد که با مردم عادی فرق کند.

برای این نوع افراد بر اساس کار آنها لباس طراحی می‌کنید یا از لباس‌های آماده شما استفاده می‌کنند؟

بختیاری: گاهی خواننده خودش را دست من می‌سپارد و می‌گوید هرچه می‌خواهی طراحی کن. من هم بر اساس اینکه صحنه اجرا، آهنگ‌ها و فضای کار چه طور است و با توجه به رنگ پوست و اندام او برایش لباس طراحی می‌کنم و این کار معمولا خوب جواب می‌دهد. اما بعضی افراد خودشان می‌گویند چه می‌خواهند و ما بر همان اساس کار می‌کنیم.

کمرون زیگزال

تا به حال در مسابقه یا نمایش زنده لباس شرکت کرده‌اید؟

بختیاری: پیشنهادهای زیادی داشتیم اما تا به حال در هیچ برنامه‌ای شرکت نکردیم. من همچنان در حال یادگیری و رفع اشکال هستم و فعلا سعی می‌کنم به چیزی که می‌خواهم برسم و بعد در آن برنامه‌ها شرکت کنم.

چرا محصولات شما فقط در همین محل ارائه می‌شوند؟

بختیاری: عده زیادی از ما می‌پرسند که چرا شعبه دیگری افتتاح نمی‌کنیم، اما با وجود اینکه امکان این کار برای ما فراهم است دوست دارم به شکل محدود کار کنم. اگر شعبه زیاد شود باید محصولات بیشتری تولید کنیم و این موضوع کیفیت کار را پایین می‌آورد. من زمانی این کار را شروع کردم که همه دنیا به سمت زندگی ماشینی و تولید انبوه رفته بود و کار دست و انسانی از بین رفته بود، اما برخلاف این موج، من کاری کردم که ارزش کار دست‌دوز و کار روی لباس را بالا ببرم. لباس‌های ما دست‌دوز است و روی بیشتر آنها کار دست انجام می‌شود. وقتی تیراژ بالا برود کار صنعتی می‌شود اما من دوست دارم به این شکل کار کنم.

مشتری‌ها چگونه از محصولات شما استفاده می‌کنند؟

بختیاری: ما برای هر فصل یک مجموعه طراحی می‌کنیم و تعداد مشخصی کت، شلوار و… در رنگ‌بندی مختلف طراحی شده و به مشتری‌ها پیشنهاد داده می‌شود. گزینه دیگر برای کسانی است که خودشان می‌خواهند خلاقیتی به کار ببرند، آنها می‌توانند در مدل‌های ما پارچه‌ها را تغییر دهند. مرحله دیگر برای کسانی است که می‌خواهند طرح را عوض کنند و خودشان طراحی کنند. من خودم همیشه این مشکل را داشتم که چیزهایی را که در ذهنم بود در فروشگاه‌ها پیدا نمی‌کردم، پس لباس آماده را می‌خریدم و پیش خیاط می‌بردم تا آن را به دلخواه من عوض کند. برای همین کسی که چیز خاصی در ذهن دارد می‌تواند به ما بگوید تا مطابق طرح مورد نظرش لباس را طراحی کرده و بدوزیم.
در صنعت مد حرف اصلی را کار گروهی می‌زند، در مجموعه شما تا چه حد به این موضوع اهمیت داده می‌شود؟

بختیاری: حرف اصلی در کار ما کار گروهی است. مانند یک زنجیر هستیم و هر جای سیستم که مشکل داشته باشد بقیه افراد با آن برخورد می‌کنند یا کمک می‌کنند که مشکل حل شود. چون همه گروه‌ها از گروه دوخت تا فروش باید بهترین کار را انجام دهند تا کار خوب پیش رود. تیم ما خیلی جوان است و به غیر از خیاط‌ها که افراد با تجربه‌ای هستند، بقیه افراد جوانان با استعدادی هستند که قسمتی از کار را به آنها سپردم.

شجاعی: کل سیستم کار ما بر اساس کار گروهی است و هر فرد درصدی از کار را پر می‌کند. اگر یک نفر بخواهد همه کارها را انجام دهد انرژی زیادی از او گرفته می‌شود و در نهایت کار کاملی نمی‌تواند ارائه دهد. اما اگر هر فرد در یک زمینه صد در صد انرژی بگذارد آن بخش به بهترین شکل انجام می‌شود و یک تیم حرفه‌ای به وجود می‌آید که باعث پیشرفت یک مجموعه بزرگ می‌شود. تمام مجموعه‌های بزرگ از بخش‌های کوچکی تغذیه می‌شوند که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند یک کار بزرگ را شکل می‌دهند.

چه آینده‌ای برای طراحی لباس ایران پیش بینی می‌کنید؟

بختیاری: ایرانیان همیشه نشان داده‌اند که اگر بخواهند کاری انجام دهند در هر زمینه‌ای قوی هستند. در صنعت مد دست ما تا حدودی بسته است چون تابه حال در این زمینه وارد نشدیم و مسئولین لزوم این کار را در کشور ما حس نکرده بودند. اما اگر فضا باز باشد حتما می‌توانیم در این زمینه هم موفق باشیم. البته بعضی افراد هم هستند که بیراهه می‌روند و فضای کار را خراب می‌کنند. ما باید توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم دنباله رو آنچه غرب به کل دنیا در مورد فشن می‌گوید باشیم قطعا اشتباه می‌کنیم. آنها می‌خواهند چیزهای خاصی را در ذهن مردم کنند، اما اگر از آنها تقلید نکنیم خودمان بهترین استعدادها را داریم. از طرف دیگر باید دست ما از نظر مجوز نمایش زنده و… باز باشد تا بتوانیم با رعایت خط قرمزهای جامعه اسلامی کار خودمان را بکنیم.

Cameron Zigal

مریم درویش / مهرماه سال ۹۳

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها
دیدگاه ها