۲۸ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۱ شهریور ۱۳۹۵
  • کد خبر :51042
  • بدون دیدگاه

ویدیو کلیپ گرانقیمت “ایستاده ایم ۲″را اینجا ببینید

نماهنگ «ایستاده ایم ۲» به کارگردانی محمدباقر مفیدی کیا و با صدای حسین حقیقی

نماهنگ «ایستاده ایم ۲» به کارگردانی محمدباقر مفیدی کیا و با صدای حسین حقیقی دراین کلیپ جذاب،صحنه هایی بابکارگیری جلوه های ویژه از ماجرای سقوط ایرباس ایران و منهدم شدن ناوهای امریکایی دیده میشود ، گفته میشود این کلیپ با هزینه یک میلیارد و دویست میلیون تومان ساخته شده است.

لینک دانلود HD

ادعای روزنامه اصولگرا⇐هزینه تولید ویدیوکلیپ “ایستاده‌ایم۲″⇔۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون!!!

رونمایی از موزیک ویدئوی «ایستاده‌ایم۲» که زمان و هزینه زیادی برای ساخت آن صرف شده است، باعث شده تا نظرات و انتقادات زیادی معطوف به این ساخته باشگاه فیلم سوره حوزه هنری معطوف شود.

به گزارش سینماژورنال منتقدان بیشتر از اینکه از محتوا و ساختار این موزیک ویدئو انتقاد داشته باشند، می‌گویند هزینه این کار با خروجی آن تناسب ندارد.

روزنامه اصولگرای “جوان” در گزارشی تحلیلی با عنوان “هزینه در حد هالیوود کیفیت در حد بالیوود” به بررسی این موزیک ویدئو از جنبه های مختلف پرداخته است و رقمی را هم به عنوان رقم بودجه این ویدیوکلیپ ۷ دقیقه ای ذکر کرده است؛ رقمی حدودا ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان!!!

متن کامل گزارش این روزنامه را بخوانید:

«ایستاده‌ایم» از برج آزادی تا جزیره زیبای کیش!
موزیک ویدئوی «ایستاده‌ایم۲» همان‌طور که از نامش مشخص است قسمت جدیدی از یک موزیک ویدئوی قدیمی است. «ایستاده‌ایم» موزیک ویدئوی مشهوری است. همان موزیک ویدئویی که چند جوان با رفتن به برج آزادی و با موسیقی حماسی مردم را جمع می‌کنند و بین شان ساندیس پخش می‌کنند و دست جمعی سرود می‌خوانند، انصافاً هم کار حماسی از آب در آمده است.

کارگردان این کار محمد باقر مفیدی‌کیا است که در شناسنامه موزیک ویدئو با نام مستعار «م.ب مهاجر» معرفی می‌شود. «ایستاده‌ایم» یک طنازی خاصی نیز دارد تأکید بر استفاده از ساندیس برای جذب مردم. این موزیک ویدئو با ریتم تند و شعر حماسی‌اش شهرت پیدا کرد، همین موضوع باعث شد تا از حدود دو سال پیش باشگاه فیلم سوره حوزه هنری ساخت قسمت دوم این مجموعه را کلید بزند.

اما دیگر نه در تهران و فضای باز کنار برج آزادی که یادآور روزهای انقلاب و مناسبت‌های انقلابی است، بلکه در جزیره قشم. کار «ایستاده‌ایم‌۲» ولی به کندی پیش رفت و پروژه‌ای که به نظر کارشناسان در عرض کمتر از یک ماه به اتمام می‌رسید با بیش از دو سال و هزینه‌ای بیش از یک میلیارد تومان (گفته می‌شود این پروژه یک میلیارد‌و‌۲۰۰ میلیون تومان هزینه داشته است) به اتمام می‌رسد. این مبلغ و زمان در سینمای ایران رقمی است که می‌شود با آن یک فیلم سینمایی بیش از ۹۰ دقیقه‌ای با عوامل کاملاً حرفه‌ای ساخت ولی حوزه هنری ترجیح داد تا این پول را صرف کلیپی هفت دقیقه‌ای کند. برای نمونه فیلم ایرانی که این روزها در سینمای جهان هم موفقیت زیادی داشته کمتر از یک میلیارد تومان هزینه تولید آن شده است.

هزینه در حد هالیوود؛ کیفیت در حد بالیوود
سایت سینمایی «اسکرین کرافت» به فیلمنامه نویسان توصیه می‌کند حتماً در زمان نوشتن فیلمنامه به هزینه‌های آن توجه داشته باشند. این سایت پنج توصیه به فیلمنامه‌نویسان می‌کند که از آن جمله انتخاب درست محل ساخت فیلم، انتخاب تعداد بازیگر، انتخاب درست ژانر و غیره است که گویا سازندگان «ایستاده‌ایم۲» هیچ‌گاه این توصیه‌ها را ندیده یا لزومی ندانسته‌اند از آنها بهره گیرند.

نشریه معتبر «فوربس» در گزارشی که اخیراً منتشر کرده به معرفی گران‌قیمت‌ترین فیلم‌های ساخته شده تا به حال اشاره کرده است. در این گزارش نقل قولی از یکی از تهیه‌کنندگان هالیوودی آمده که در آن بیشترین هزینه تولید فیلم را به بازیگران و جلوه‌های ویژه فیلم مربوط می‌داند. به گفته این تهیه‌کننده هزینه تمام شده برای هر شات پنج ثانیه‌ای جلوه‌های ویژه بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار دلار است. حال با مقیاس کوچکی میان «ایستاده‌ایم۲» و گزارش فوربس می‌توان دید بچه‌های باشگاه فیلم سوره در هزینه کرد چیزی کمتر از هالیوودی‌ها مایه نگذاشته‌اند.

آقای خواننده را چه کسی می‌شناخت؟!
از بحث هزینه که فاصله بگیریم، در محتوا «ایستاده‌ایم۲» به مراتب عقب افتاده‌تر از «ایستاده‌ایم۱» است و تیم تولید‌کننده به جای آنکه از موفقیت قبلی خود دفاع کند در تولید بعدی چند گام هم عقب‌نشینی داشته است. خواننده اثر جدید را چه کسی غیر از خانواده و اطرافیانش می‌شناسد؟ نمی‌شد این همه هزینه برای خواننده‌ای بهتر و شناخته شده‌تر انجام شود؟

حداقل سازمان سراج وقتی می‌خواست برای انرژی هسته‌ای کلیپ بسازد سراغ یکی از معروف‌ترین خواننده‌های زیرزمینی رفت نه مثل بچه‌های حوزه سراغ کسی که نه صدایش توانایی خواندن اشعار حماسی را دارد و نه چهره‌ای هنری است که مخاطبان را برای دیدن اثر مجاب کند.

فیلمی تخیلی برای سینمای هند
ارتباط غیرمنطقی درباره حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران با شرایط فعلی کشور نیز دسته گل دیگر این کلیپ است. جالب اینجا است سازندگان که گویا زیاد از حد فیلم‌های هندی و به خصوص موزیک ویدئو‌های هندی را نگاه می‌کنند، در این کلیپ ایده‌های فیلم هندی را پیاده کرده‌اند به‌طوری که بعد از شلیک ناو امریکایی، جوانان پرچم به دست کلیپ از روی گلوله توپ می‌پرند. یا اینکه صرفاً با یک فریاد، کشتی‌های جنگی آمریکایی غرق می‌شوند.

به سخره گرفتن توان نظامی کشور
این کار آیا به سخره گرفتن توان نظامی کشورمان نیست؟ آیا با وجود اینکه ایران جزو معدود کشورهای منطقه است که توان دفاعی‌اش را بومی‌سازی کرده نمی‌شد از توان نظامی کشورمان برای مقابله با آمریکا استفاده کرد؟ حداقل گروه‌های انیمیشن‌ساز در تولید انیمیشن‌هایی مانند «هفت دقیقه تا تل آویو» نگاه واقع بینانه‌تری نسبت به توان دفاعی کشورمان دارند.

«ایستاده‌ایم۲» نه اجرای حماسی اثر قبلی را دارد نه در آن به توانمندی‌های کشورمان اشاره شده است، صرفاً معجونی است که در هفت  دقیقه می‌خواهد چیزی غیرواقعی را به بیننده القا کند. باشگاه فیلم سوره که دست رد به سینه بسیاری از فیلمسازان جوان ایرانی‌زده است و صرفاً همکاری‌اش را محدود به افراد خاصی کرده است، می‌توانست به جای آنکه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را خرج این کلیپ کند، آن را به چند فیلمساز آینده‌دار می‌داد تا آثار بهتری با دیدگاه‌های واقعی‌تر تولید شود.

منبع:سینما ژورنال

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاه ها