۳۰ شهریور ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۲۰ آبان ۱۳۹۴
  • کد خبر :27120
  • بدون دیدگاه

واكسن آنفولانزا و عوارض جانبي آن

همه آنچه که باید درباره واکسن آنفولانزا بدانید

وی با بیان اینکه واکسن های آنفلوآنزا تا حدی از ابتلا به بیماری پیشگیری کرده و سبب ایمنی کامل نمی گردند تصریح می کند: موارد منع مصرف واکسن شامل وجود سابقه حساسیت به مواد موثره واکسن و تخم مرغ بوده ودر شرایطی که فرد دارای بیماری با تب بالا و یا عفونت حاد باشد باید تا زمان بهبودی کاملا از تلقیح واکسن پرهیز نماید.

هرساله با شروع فصل پاییز،تجویز و مصرف واکسن های آنفلوآنزا آغاز می گردد که افراد با شرایط خاص و تجویز پزشکان می توانند با مراجعه به داروخانه های سطح کشور این واکسن ها را تهیه نمایند.

به گزارش تالارخبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان آنفلوآنزا یک بیماری حاد تنفسی است که به سرعت می تواند منتشر شده و عامل آن گونه های مختلف ویروس است که علائم بیماری بسیار شبیه سرماخوردگی بوده و بصورت ناگهانی و با تب و سردرد و خستگی بدن آغاز می گردد.

دکتر سید مهدی سجادی دبیر انجمن داروسازان ایران نیز با اشاره به اینکه در مورد آنفلوآنزا معمولا تب بالای ۳۸ درجه سانتی گراد وجود دارد ؛ می گوید : در صورت عدم درمان و یا استراحت کامل بیمار، می تواند منجر به عفونت های گوش و سینوس و حتی عوارض قلبی و تنفسی گردد.

وی با بیان اینکه واکسن های آنفلوآنزا تا حدی از ابتلا به بیماری پیشگیری کرده و سبب ایمنی کامل نمی گردند تصریح می کند: موارد منع مصرف واکسن شامل وجود سابقه حساسیت به مواد موثره واکسن و تخم مرغ بوده ودر شرایطی که فرد دارای بیماری با تب بالا و یا عفونت حاد باشد باید تا زمان بهبودی کاملا از تلقیح واکسن پرهیز نماید.

وی روش تلقیح واکسن را تزریق داخل عضله یا بصورت زیر جلدی عمیق عنوان کرده و اظهار می کند : میزان مصرف واکسن در بزرگسالان و کودکان ۳۶ ماه و به بالا معادل یک دوز کامل( ۰٫۵ سی سی )بوده ودر اطفال ۶ – ۳۵ ماه ، یک دوزنصف( ۰٫۲۵ سی سی )تزریق می گردد.

به گفته سجادی در صورتیکه کودکان قبلا واکسینه نشده باشند باید دوز دوم حداقل یک ماه بعد از نوبت اول تلقیح شود و شرایط نگهداری واکسن در یخچال و دمای بین ۲-۸ درجه سانتی گراد بوده و باید از یخ زدگی واکسن جلوگیری شود.

دبیر انجمن داروسازان ایران در خصوص فرم موجود واکسن در بازار دارویی ایران می گوید : فرم موجود در بازار دارویی کشور بصورت محلول آماده تزریق و سرنگ پرشده به مقدار۰٫۵ سی سی است .


در همین زمینه بخوانید:

واکسن آنفولانزا و عوارض جانبی آن

آیا تا به حال راجع به دریافت واکسن آنفولانزا فکر کرده اید؟ این واکسن بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا است و می تواند مطلوب خاطر همه افراد باشد.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،طبق آمار ارائه شده حدود ۵ تا ۲۰ درصد از مردم امریکا سالانه این واکسن را دریافت می کنند. بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مردم بیمارستانی می شوند و بالغ بر ۳۶ هزارنفر می میرند. این آمار ممکن است تمایل افراد را برای دریافت واکسن آنفولانزا کاهش دهد و فواید آن را تحت الشعاع قرار دهد. اما عجله نکنید!
بهترین زمان برای دریافت واکسن
به دلیل اینکه فصل آنفولانزا از ابتدای مهر ماه شروع می شود و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه می یابد ، بهترین زمان برای دریافت واکسن ماه مهر و آبان می باشد. با این حال می توان در ماه آذر و حتی دیرتر هم اقدام کرد ، اگر چه اقدام سریعتر می تواند برای پیشگیری موثرتر باشد.
انواع واکسن آنفولانزا
دو نوع واکسن آنفولانزا برای بچه ها و بزرگسالان موجود می باشد. نوع اول آمپول آنفولانزای سنتی است که حاوی ویروس زنده نیست و باعث آنفولانزا نمی شود. این واکسن حاوی ویروس غیر فعال است که از طریق آمپول دریافت می شود. نوع دوم واکسن آنفولانزا به صورت اسپری دماغی است، که فلو میست نامیده می شود. این واکسن حاوی ویروس ضعیف شده است که معمولا به جز بعضی موارد ، باعث بیماری آنفولانزا نمی شود. این نوع واکسن تنها برای افراد غیر باردار ، افراد سالم و سن ۲ تا ۴۹ سال تجویز می شود.
نحوه عملکرد واکسن ها: هر دو نوع واکسن باعث تولید آنتی بادی در بدن می شود . این آنتی بادی ، پیشگیری لازم را در مقابل ویروس آنفولانزا فراهم می کند. این عکس العمل آنتی بادی ممکن است در بعضی افراد ایجاد خستگی و درد ماهیچه ای کند. هر سال ، واکسن آنفولانزا حاوی چند نوع متفاوت از ویروس است. ویروس هایی که به نظر محققان ممکن است در آن سال تاثیر بیشتری داشته باشند. اگر انتخاب این ویروس ها صحیح باشد می توان گفت که واکسن ۷۰ تا ۹۰% در پیشگیری از آنفولانزا برای افراد زیر۶۵ سال مفید است.
چه کسانی باید واکسن را دریافت کنند؟
واکسن آنفولانزای سالانه برای هر فردی که می خواهد احتمال ابتلا به بیماری را در خود کاهش دهد پیشنهاد می شود. با این حال این واکسن به خصوص برای افراد مستعد ابتلا به انفولانزا توصیه می شود. مثل افراد مبتلا به ذات الریه . سایر افراد مستعد ابتلا به آنفولانزا عبارتند از :
همه کودکان ۶ تا ۱۸ سال
افراد ۵۰ سال و بیشتر
زنانی که قصد دارند در فصل آنفولانزا باردار شوند
افرادی که در آسایشگاه و بیمارستان های خصوصی کار می کنند
بزرگسالان مبتلا به امراض مزمن قلبی و ریوی مثل آسم و یا هر بیماری که سیستم ایمنی را ضعیف کرده است.
تمیز کارهای منزل و مراقبین نوزادان زیر ۶ ماه (نوزادان در این سن برای دریافت واکسن خیلی جوان هستند)
تمام افرادی که  در تماس با افراد مستعد آنفولانزا هستند مثل کارکنان بیمارستان و ….

چه کسانی نباید این واکسن را دریافت کنند؟
طبق گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماری این افراد عبارتند از :
همه افرادی که عکس العمل آلرژیک نسبت به آمپول آنفو لانزا داشته اند.
همه کسانی که نسبت به تخم مرغ آلرژی دارند.!
افرادی که ۶ هفته بعد از دریافت واکسن آنفولانزا دچار سندرم ژویلاین باره (نوعی بیماری فلج کننده شدید،که در آن سیستم ایمنی بدن به سیستم اعصاب حمله می کند)شده اند.
بعضی از تاثیرات جانبی واکسن آنفولانزا
ممکن است بعد از دریافت واکسن در محل بازو دچار درد و تورم شوید. بعضی از افراد ممکن است دچار علائم شبیه سرماخوردگی مثل فن فن کردن، سردرد، آب ریزش بینی، درد  گلو، سرفه و بدن درد- یک تا دو روز بعد از دریافت واکسن – شوند.در بعضی از موارد نیز ممکن است فرد تب خفیف کند.
چه کسانی اسپری دماغی این واکسن را دریافت می کنند؟
این نوع واکسن تنها برای افراد سالم ۲ تا ۴۹ سال پیشنهاد می شود. به دلیل اینکه این نوع واکسن دارای ویروس ضعیف شده است ، برای نوزادان، کهنسالان، زنان باردار و سایر افراد مبتلا به امراض بالینی تجویز نمی شود.
عوارض جانبی اسپری دماغی واکسن آنفولانزا
عوارض این نوع واکسن در کودکان عبارتند از : آبریزش بینی، سردرد، استفراغ، درد ماهیچه ، تب
عوارض این نوع واکسن در بزرگسالان عبارتند از : آبریزش بینی، سردرد، گلودرد

 

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها,
دیدگاه ها