۶ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
  • کد خبر :44413
  • بدون دیدگاه

عکس های مریم کاویانی در مراسم اکران فیلم پات

مریم کاویانی بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون در رمراسم اکران فیلم “پات” به کارگردانى “امیر توده روستا”

مریم کاویانی بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون در رمراسم اکران فیلم “پات” به کارگردانى “امیر توده روستا”

مریم کاویانی در مراسم اکران فیلم پات

مریم کاویانی در مراسم اکران فیلم پات

مریم کاویانی اردیبهشت

 

مریم کاویانی : حاضرم نقش یک فرد مبتلا به ایدز را ایفا کنم

هنرآنلاین: مریم کاویانی بازیگر سینما و تلویزیون گفت: علیرغم توصیه‌های کارشناسان درباره استفاده از قابلیت‌های هنرهای نمایشی برای تصویرسازی مشکلات بیماران اچ.آی.وی، اما در این زمینه هنوز محصول قابل تأملی بخصوص در تلویزیون نداشته‌ایم، در حالی که رسانه ملی می‌تواند برخورد صحیح و آگاهانه با بیماران اچ.آی.وی را به مخاطب بیاموزد.

کاویانی در خصوص دلایل نپرداختن به مقوله ایدز در سینما و تلویزیون گفت: فکر نمی‌کنم در عرصه سینما و تلویزیون مسئله عدم تمایل مدیران و یا عدم اجازه جهت پرداختن به این مقوله وجود داشته باشد. من فکر می‌کنم هنوز سوژه یا ایده خلاقانه‌ای برای مقوله ایدز از سوی نویسندگان ارائه نشده تا بر اساس آن فیلم و سریالی ساخته شود.

این بازیگر ادامه داد: تلویزیون و سینمای ایران کلاً محدودیت ایده در پرداختن به مسائل اجتماعی دارند و بیشتر سعی می‌کنند راه‌های رفته را امتحان کنند تا عرصه‌های تجربه نشده. شاید به همین خاطر باشد در این چند سال اخیر مشاهده می‌کنیم متأسفانه ساختار سینما و تلویزیون از واقعیت فاصله گرفته و به سمت‌وسوی آثار طنز رفته است.

بازیگر آثاری چون “پوسته” و “مخمصه” خاطرنشان ساخت: در حال حاضر تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران به جای اینکه بخواهند به‌عنوان یک رسانه کار فرهنگی انجام دهند و پیام‌های آموزنده به جامعه بدهند به سود اقتصادی خودشان فکر می‌کنند و بیشتر تمایل به ساختن فیلم‌هایی با سوژه‌های امتحان پس داده دارند و سود مادی برایشان در درجه اول اهمیت قرار دارد و همین مسئله باعث شده تا به مسائل مهم جامعه از جمله بیماری ایدز پرداخته نشود.

این بازیگر زن با اشاره به اینکه علاقه‌مند است بازی در نقش بیماران اچ.آی.وی را تجربه کند بیان داشت: من حاضرم نقش یک فرد مبتلا به ایدز را ایفا کنم؛ چه اشکالی دارد؟ چون هدف ایفای نقش یک بازیگر پیام‌رسانی برای ملت و بیننده‌هاست و این به شدت می‌تواند در آگاهی بخشی مؤثر باشد.

مریم کاویانی با زیر سؤال بردن این تفکر که بیماران ایدزی گناهکارند خاطرنشان ساخت: ایدز که فقط از روابط خطرناک و خارج از عرف و شرع به وجود نمی‌آید. از طریق تزریق خون‌آلوده و یک اتفاق ناخواسته یک فرد مبتلا می‌شود و متأسفانه کوچک‌ترین تلاشی در پرداختن به این موضوع مشاهده نمی‌شود.

کاویانی که سابقه فعالیت به عنوان پرستار را هم داشته است خاطرنشان ساخت: من خودم بارها زمانی که در بیمارستان کار می‌کردم با مبتلایان به ایدز برخورد داشته‌ام. چندین بار پیش آمد که قبل از عمل جراحی و آزمایش‌ها مشخص می‌شد که فرد یا افرادی مبتلا به این بیماری هستند و نه تنها از برخورد با این‌گونه افراد هیچ هراس و ترسی نداشتم که سعی می‌کردم به مانند افراد عادی با آن‌ها برخورد کنم.

بازیگر سریال‌هایی چون “مدینه”، “روزگار قریب” و “معراجی‌ها” افزود: متأسفانه فرهنگ‌سازی در خصوص ایدز به این راحتی نیست. چون فرهنگ باید همزمان با رشد انسان شکل بگیرد. ما شاید برای کودکان و کم سن و سال و نسل‌های آینده جامعه بتوانیم از الان شروع به فرهنگ‌سازی و اصلاح تفکر آن‌ها درباره ایدز بنماییم ولی خیلی سخت است که برای عموم جامعه در هر سنی این مسئله را تفهیم کنیم. با این حال می‌توان با تولید سریال‌های تلویزیونی خوب فرهنگ برخورد با بیماران اچ.آی.وی را به مخاطبان آموخت.

وی ادامه داد: به تغییر رویکرد رسانه‌هایی مانند سینما و تلویزیون در پرداختن به افراد مبتلا به ایدز امیدوارم. سینما و تلویزیون هستند که می‌توانند اسباب فرهنگ‌سازی باشند و از هر زمانی که این فرهنگ‌سازی را شروع کنیم امید وجود دارد؛ اطلاع‌رسانی از راه درست هم به شدت مؤثر است. حضور هنرمندان و بازیگران هم می‌تواند در این جریان مؤثر باشد، هرچند این موضوع همت همگانی را می‌طلبد و فقط وظیفه اهالی هنر نیست.

کاویانی تأکید کرد: به نظر شخص من اگر ما بخواهیم تحت هر عنوانی، بازیگر، کارگردان، تهیه‌کننده و … یک حرکت فرهنگی و درست اجتماعی را جهت اصلاح تفکر مردم درباره ایدز و افراد مبتلا به ایدز برداریم باید از ته دل قدم برداریم. ما هم‌اکنون در خیلی از جمع‌های خیریه شاهد حضور هنرمندان هستیم که بسیار تأثیرگذار است. مثل حمایت از بیماران تالاسمی و هموفیلی و … شاهد حضور اهالی هنر هستیم. ایدز هم یک بیماری است و من معتقدم می‌توان با تولید محصولات تلویزیونی و سینمایی آگاهانه درباره این بیماری می‌توان به شدت کمک‌حال مبتلایان به ایدز واقع شد.

منبع:هنرآنلاین / یکم اردیبهشت

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها
دیدگاه ها