۲۷ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۱۳ دی ۱۳۹۴
  • کد خبر :33432
  • بدون دیدگاه

چرا اینترنت مدام قطع می شود؟

علت اختلال و قطع شدن اینترنت در روزهای اخیر چیست؟

اختلاف‌نظر تکراری شرکت زیرساخت و شرکت‌های اینترنتی درباره منشا قطعی‌های اینترنت اخیرا به اختلاف بر سر بودن یا نبودن اختلال ارتقا یافته و کاربر متضرر همیشگی این وضع است.

جایگاه ایران در زمینه اینترنت و همچنین میزان رضایت کاربران از کیفیت اینترنت امر پوشیده‌ای نیست با این وجود طی روزهای گذشته بحث هایی مبنی بر وجود اختلالاتی در وضعیت اینترنت کشور مطرح شد.

علت اختلال و قطع شدن اینترنت در روزهای اخیر چیست؟

به گزارش دنیای اقتصاد، طی روزهای گذشته از اختلالات و قطع شدن اینترنت کشور اخبار متعددی منتشر شد با این وجود بخش قابل توجهی از کاربران هم وجود داشتند که اگرچه سرعتی عالی نداشتند، اما نسبت به گذشته هم شرایط چندان متفاوت و بدتری را تجربه نکرده بودند.

در این میان شرکت‌های PAP به عنوان ارائه کنندگان سرویس اینترنت پرسرعت نیز اغلب ترجیح می‌دادند در این زمینه به طور رسمی اظهار‌نظری مطرح نکنند. با این وجود برخی از آنها به‌طور غیررسمی این نکته را اعلام می‌کردند که طی ۱۰ روز گذشته حجم اختلالات آنها نسبت به قبل بسیار بیشتر شده است.

اما اپراتورهای تلفن همراه هم از این قضایا در امان نبوده و پس از طرح این موضوعات، اپراتور دوم ارتباطی کشور در قالب پیامکی به رسانه‌های کشور اعلام کرد: “با توجه به اخباری که مبنی بر بروز اختلال در خدمات دیتای ایرانسل مطرح می‌شود به استحضار می‌رساند این مشکل مربوط به شبکه ایرانسل نبوده و این شرکت در حال پیگیری برای رفع هرچه سریع‌تر آن است”.

البته اپراتورهای دیگر در این زمینه تاکید دارند که طی روزهای گذشته اختلال خاص و جدی در شبکه آنها وجود نداشته است.

رضا خلیلی – معاون شرکت مخابرات استان تهران – به عنوان یکی از شرکت‌های ارائه کننده اینترنت که حدود ۵۰ درصد مشترکان ADSL تهران را در اختیار دارد، در این باره اظهار کرد: بحث اختلالات اینترنت موضوعی است که در موارد متعدد پیش می‌آید و هیچ‌گاه نمی‌توان گفت این اختلالات به صفر رسیده است، با این وجود طی روزهای گذشته مشکل خاص و حادی وجود نداشته و به عنوان مثال در روز قبل ما تنها به مدت ۱۲ دقیقه در ۱۰ درصد پهنای باند خود اختلال داشتیم.

محمد علی یوسفی‌زاده – مدیر عامل شرکت ارتباطی آسیاتک – هم در این باره گفت: این‌که اختلالات اینترنت وجود داشته یا خیر و این‌که مربوط به شرکت ارتباطات زیرساخت یا شرکت‌های PAP بوده موضوعی است که در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات مورد بررسی قرار گرفته و رصد می‌شود. بر همین اساس شاید بهترین راهکار برای درک این موضوع آن باشد که سازمان تنظیم مقررات نتیجه بررسی های خود را در این باره اعلام کند، چرا که به هرحال شرکت‌های PAP یا زیرساخت ممکن است ترجیح دهند مشکل را به گردن یکدیگر بیندازند.

وی در عین حال بر این نکته هم تاکید دارد که طی هفته گذشته اختلال خاص ویژه‌ای نسبت به قبل ایجاد نشده است.

اما علی رضا اصغریان – مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس‌های فن‌آوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات ارتباطات – در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا طی روزهای گذشته وضعیت اختلالات اینترنت کشور در شرایط خاصی قرار گرفته توضیح داد: هیچ مشکل خاصی در این مدت وجود نداشته و در شرکت‌های PAP هم در این روزها روالی غیرطبیعی حاکم نبوده است.

وی ادامه داد: البته باید این نکته را به خاطر داشت که ممکن است برخی نقاط مشکلاتی داشته باشند، چرا که به هرحال هیچ‌گاه بحث اختلالات فنی بر روی سیستم به صفر نمی‌رسد اما با این وجود طی این مدت،مشکل خاص و حادی درزمینه‌ی اینترنت کشور وجود نداشته است.

اصغریان در عین حال یادآور شد: سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به طور دائم این مساله را بررسی می‌کند و اگر زمانی کیفیت خدمات به شرایط غیرعادی برسد مانند گذشته که در شش استان توقف واگذاری صورت گرفت چنین اقداماتی برای ارتقاء کیفیت انجام می‌گیرد.

اما مسوولان شرکت ارتباطات زیرساخت هم در این باره تاکید دارند که طی این روزها مشکل خاصی در شبکه زیرساختی کشور وجود نداشته است.

حامدرضا اسماعیلی – مدیر کل روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت – در این باره تاکید کرد: طی روزهای گذشته در شبکه زیرساختی کشور هیچ مشکلی وجود نداشته و به‌طور مشخص معلوم نیست انتقاداتی که مطرح می‌شود به‌طور دقیق بر چه اساس شکل می گیرد.

وی در عین حال یادآور شد: پیش از این هم زمانی که مسیرهای بین‌المللی ما دچار مشکل شده بودند بلافاصله از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گرفته و توضیحات مربوطه ارائه شد. اکنون هم اگر چنین مشکلی پیش بیاید ما قطعا مساله را اعلام کرده و با سرعت تمام بحث برطرف سازی آن را دنبال می‌کنیم، اما اکنون واقعا شبکه ما مشکل خاصی ندارد و نمی‌دانیم تحت تاثیر چه موردی چنین فضایی ایجاد شده و تلقین می‌شود که ارتباطات اینترنتی کشور دچار قطعی و اختلال است.


 

در همین زمینه بخوانید :

کلید حل معمای اختلال اینترنت در دستان کیست

اختلاف‌نظر تکراری شرکت زیرساخت و شرکت‌های اینترنتی درباره منشا قطعی‌های اینترنت اخیرا به اختلاف بر سر بودن یا نبودن اختلال ارتقا یافته و کاربر متضرر همیشگی این وضع است. این در حالی است که رگولاتوری سامانه‌ای در اختیار دارد که پاسخ دقیق این سوالات را داراست.

به گزارش انتخاب؛ اواخر مهرماه بود که اختلال و افت سرعت محسوسی در اینترنت کشور حادث شد که به دنبال این اختلال، شرکت ارتباطات زیرساخت متولی حاکمیتی اینترنت کشور از قطع مسیرهای تأمین اینترنت ایران از ترکیه و باب‌المندب خبر داد.

چندی بعد این افت ظرفیت از مسیرهای پشتیبان تأمین شد و سپس ظرفیت قطع شده مسیر ترکیه نیز به شبکه بازگشت، اما با گذشت بیش از یک ماه از قطعی مسیر باب‌المندب هنوز شرکت‌های دریافت‌کننده اینترنت از زیرساخت از کاهش پهنای باند در استان‌های کشور گلایه می‌کنند.

این هفته همچنان کاربران در برخی استان‌ها از جمله تهران اختلال محسوسی را در سرویس اینترنت مشاهده کردند که به گفته آنها اینترنت از بعدازظهر تا ساعت‌های اولیه صبح فردا قطع بود.

این قطعی در مشترکان سرویس‌های ثابت و همراه گزارش شد.

اپراتورهای پاسخگویی شرکت‌های اینترنتی خصوصی، مخابرات و اپراتورهای موبایل علت اختلال را قطعی سراسری در شبکه زیرساخت اعلام کردند، در عین حال شرکت ارتباطات زیرساخت هر گونه قطعی در شبکه زیرساخت طی بازه مذکور را رد کرد.

اکنون که ۲۰ گیگ از ظرفیت اینترنت کشور هنوز از دسترس خارج است، مدیرعامل شرکت زیرساخت تأیید کرده که این ظرفیت از محل ۳۰ گیگ رزرو کسر شده و بنابراین تأثیری در وضع اینترنت کشور ندارد.

اما در همین شرایط مدیر یک شرکت خصوصی اعلام می‌کند که از حدود یک ماه پیش پهنای باند دریافتی در چند استان به نصف کاهش یافته است و به شدت نیازمند پهنای باند بیش‌تر هستند.

در نهایت اگرچه وجود یا عدم وجود قطعی‌ها بین شرکت‌های توزیع اینترنت و شرکت زیرساخت پاس‌کاری می‌شود‌ و این مساله بدون پاسخ مانده، اما صورت مسئله هنوز باقی است و کاربر قطعی را احساس می‌کند.

در این بین معاونت نظارت سازمان تنظیم مقررات سامانه‌ای برای مانیتورینگ سرویس‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات دارد که این سامانه به طور مشخص و دقیق روند سرویس‌ها را رصد و مانیتور می‌کند و در مواقعی که در وجود یا عدم وجود اختلال یا منشا آن اختلاف نظر وجود دارد این سامانه به دقت می‌تواند اعلام کند که قطعی از محل زیرساخت، لینک انتقال شهری یا شرکت اینترنتی است و به این سردرگمی و فرافکنی پایان دهد.

علی‌رغم اینکه این بخش از سازمان تنظیم با صرف هزینه دولتی، چند سالی است راه‌اندازی شده، اما یکی از نتایج ملموس و مفید این سامانه که همان پایان سردرگمی کاربران درباره اختلال‌های اینترنتی است نمایان نشده است.

در ساده‌ترین پیشنهاد، مسئولان سازمان دولتی رگولاتوری باید با توجه به امکانات در اختیار و وظیفه سازمانی خود، صادقانه و با رعایت شان همکار دولتی و مراعات انصاف برای شرکت‌های اینترنتی، مرجع معتبر اعلام اختلال‌ها‌ و منشا اختلال‌های اینترنتی باشند تا یکی از مهم‌ترین سردرگمی‌های کاربران اینترنت برای همیشه برطرف شود.
منبع: فارس

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها
دیدگاه ها