۳۱ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۱۴ مرداد ۱۳۹۵
  • کد خبر :49918
  • بدون دیدگاه

طرفداران کارتون فوتبالیست ها بخوانند+عکس

به گزارش “تالار خبر”، به نقل ازاسکای اسپرت؛ یوئیچی کاتاهاشی ،خالق کارتون فوتبالیست ها اعلام کرد که سری جدید این سریال با هدف قرار دادن جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، دوباره ساخته…

به گزارش “تالار خبر”، به نقل ازاسکای اسپرت؛ یوئیچی کاتاهاشی ،خالق کارتون فوتبالیست ها اعلام کرد که سری جدید این سریال با هدف قرار دادن جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، دوباره ساخته می‌شود.

همچنین پیش‌بینی شده است که بازگشت فوتبالیست ها به تلویزیون باعث خوشحالی دوستداران این کارتون خواهد شد؛ دوست دارانی که فکر می‌کردند سوباسا و کاکرو برای همیشه کفش‌هایشان را آویخته‌اند.

این کارتون در مرحله ساخت است و باید منتظر ماند تا از جزئیات این سریال با خبر شد. هنوز مشخص نیست که شخصیت‌های سریال تغییر پیدا کرده یا ثابت مانده‌اند.

کارتون فوتبالیست ها برای نخستین بار در سال ۱۹۸۳ در ژاپن به نمایش درآمد، چند سال بعد به اسپانیا آمد و سپس در تمام جهان پخش شد و تبدیل به محبوب‌ترین سریال آن زمان شد.

طرفداران کارتون فوتبالیست ها بخوانند+عکس

 


بیشتر بدانیم :

نگاهی به پیدایش و چگونگی تولید “کارتون فوتبالیست ها”

شرق: پیشرفت فوتبال ژاپن اگرچه در این سال‌ها بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید با این حال برگرفته از انیمیشنی است که در دهه ۸۰ در این کشور ساخته شد؛ کارتون «فوتبالیست ها» نام یک مجموعه مانگا (داستان‌های مصور) به طراحی نوریاکی ناگایی است که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۹ در مجله «کروکرو» در ژاپن منتشر می‌شد. بر اساس این مانگا، یک مجموعه انیمه ۲۶ قسمتی توسط استودیو پیروت در سال‌های ۱۹۸۷-۱۹۸۶ تولید شد. این مجموعه در ژاپن نتوانست بینندگان زیادی را جلب کند و پس از ۲۱ قسمت، پخش آن در ژاپن متوقف شد. در ایران این مجموعه با حذف چند شخصیت کلیدی داستان، از شبکه اول سیما و به‌صورت ناقص (کمتر از ۲۱ قسمت) پخش شد. البته اصلی‌ترین دلیل ناکامی این سریال در ژاپن همزمانی پخش آن با سریالی به همین محتوا بود؛ «کاپیتان سوباسا». اگرچه در تلویزیون ایران این مجموعه هم با نام «فوتبالیست‌ها» به نمایش درآمد ولی محبوبیت آن به مراتب بیشتر از سری «فوتبالیست‌ها» بود؛ کاپیتان سوباسا نام یک مجموعه مانگا انیمه و بازی رایانه‌ای به همین نام است. خالق اولیه آثار یوییچی تاکاهاشی در سال ۱۹۸۱ میلادی بود و موضوع اصلی این سری ورزش فوتبال است. داستان این مجموعه بر پایه زندگی فوتبالیست نوجوان ژاپنی به نام «سوباسا اوزارا» بنا نهاده شده بود. این مانگا داستان پسر نوجوانی را روایت می‌کند که عاشق فوتبال است و آرزو دارد با پیراهن تیم ملی ژاپن جام‌جهانی را به دست آورد. این نوجوان سوباسا اوزارا نام دارد که معنی نامش به فارسی می‌شود «بال‌های بزرگ آسمان». او با مادرش در ژاپن زندگی می‌کند، درحالی که پدرش کاپیتان کشتی است و دور دنیا دریانوردی می‌کند.

سوباسا وقتی فقط یک سال داشته، در حالی که با توپ فوتبال بازی می‌کرده به دنبال توپ جلوی اتوبوس می‌رود. در آن لحظه توپ فوتبال را بغل می‌کند و تصادف می‌کند، اما توپ فوتبال مانع از برخورد شدید اتوبوس با او می‌شود و مانند بالشتک هوا عمل می‌کند و او را به سمتی پرت می‌کند، ولی پس از چند ثانیه سوباسا دوباره به همراه توپش از زمین بلند می‌شود. کارتون جذاب و دوست داشتنی فوتبالیست‌ها را حتما به یاد دارید، کارتونی که علاوه بر ایران در بسیاری از کشورهای جهان به نمایش در آمد و از علاقه‌مندان بی‌شماری به دست آورد. در شروع این داستان سوباسا با دختری به نام سانایی که از علاقه‌مندان به فوتبال و طرفداران تیم مدرسه نانکاتسو است آشنا شد و این آشنایی باعث شد تا خیلی زود با واکی بایاشی ملاقات کند، دروازه‌بانی که از استعداد بی‌نظیری برخوردار بود و هیچ‌کدام از ورزشکاران آن شهر نمی‌توانستند به او گل بزنند، حتی با توپ راگبی و بیسبال! و سرانجام روبرتو هونگو، بهترین بازیکن برزیلی که دوست پدر سوباسا بود مربی سوباسا شد و دید او را نسبت به فوتبال حرفه‌ای بهبود بخشید. بی‌گمان برترین رقیب سوباسا و واکی بایاشی در ژاپن کسی نبود جز، کاکرو؛ بازیکنی که به دلیل کمک به خانواده‌اش می‌خواست یک فوتبالیست حرفه‌ای شود. او بسیار فرد محکم، پر قدرت و کله‌شقی بود که می‌خواست در هر بازی پیروز باشد.

گفت‌وگو با طراح انیمیشن کارتون فوتبالیست‌ها

موفقیت کارتون سوباسا در دنیا به دلیل طراحی خوب انیمیشن و همچنین طراحی شخصیت‌هاست؛ این مورد را نوبوهیرو اوکاسکو بر عهده داشت و بعد‌ها نامش را به عنوان برترین طراح انیمیشن ژاپنی در دنیا معرفی کرد. موفقیت این مجموعه و البته همکاری او در سریالی به نام «اولایو و تام» باعث شد تا هفته نامه «اکیپ» فرانسه به سراغ او برود و گفت‌وگویی با مدیر انیمیشن کاپیتان سوباسا انجام دهد. اوکاسکو در این گفت‌وگو از دلیل موفقیت کارتون «کاپیتان سوباسا» می‌گوید.

ایده ساخت مجموعه «اولایو و تام» چگونه به‌سرتان زد؟

این کارتون برگرفته از مانگایی موفق در ژان به نام «کاپیتان سوباسا»ست. از آنجایی که ساخت این مجموعه با موفقیت پیش رفت، تصمیم گرفتیم مجموعه «اولایو و تام» را هم بسازیم. در سال ۱۹۸۳ با من تماس گرفتند و از من خواستند شخصیت‌های این برنامه کارتونی را طراحی کنم و انیمیشن آن را بر عهده بگیرم.

موفقیت کارتون سوباسا زودتر از چیزی بود که فکرش را می‌کردید؟

بله. البته نکته قابل‌توجه این بود که مخاطبان خانم پایه این موفقیت را بنا نهادند. آنها با این حال بیش از آنکه جذب فوتبال شوند، جذب شخصیت‌های این کارتون شده بودند. کاپیتان سوباسا برگرفته از یک مانگای آماتور بود که در آن زمان مشهور شده بود.

این کارتون باعث فراگیر شدن فوتبال در ژاپن شد؟

بسیاری از بازیکنانی که در حال حاضر در جی‌لیگ (لیگ فوتبال ژاپن) بازی می‌کنند در دوران نوجوانی‌شان این کارتون را دیده‌اند و از هنرنمایی‌های سوباسا لذت برده‌اند. باید بگویم همین مورد کافی است تا به این مجموعه افتخار کنم.
به نظر شما چرا این مجموعه در دنیا محبوب شد؟

فوتبال در همه جای دنیا بازی می‌شود و قوانین آن هم ساده است؛ از طرفی این ورزش ورزشی تیمی است. هر جا کارتون کاپیتان سوباسا پخش شد با موفقیت همراه بود. حتی این اواخر متوجه شدم که این برنامه در عراق هم پخش شده است. زمانی که در دهه ۶۰ در حال زدن طرح اولیه برای این کارتون فوتبالی بودیم هدف این بود که فوتبال در ژاپن توسعه یابد. البته خوش‌شانس هم بودیم که پس از چندی تیم ژاپن در رقابت‌های المپیک ۱۹۶۸ مکزیک مدال برنز را در رشته فوتبال به دست آورد.

و از آن زمان به بعد بود که شما نام‌تان را به‌عنوان برترین طراح انیمیشن در دنیا مطرح کردید…

البته افراد دیگری هم هستند که از من معروف‌ترند (می‌خندد).

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

دیدگاه ها