۱ تیر ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۲۶ بهمن ۱۳۹۴
  • کد خبر :38656
  • بدون دیدگاه

˝بازگشته˝ و لئوناردو دی‌کاپریو فاتح جوایز بفتا شدند

جوایز بفتا برندگان خود را شناخت/دی کاپریو بهترین بازیگر شد

برندگان این دوره جوایز آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا)، دوشنبه شب در مراسمی در اپراخانه سلطنتی لندن معرفی شدند.

به گزارش ورایتی، فیلم “بازگشته” (The Revenant) به کارگردانی آلخاندرو گونزالس ایناریتو با پیروزی در پنج بخش از جمله بهترین فیلم، کارگردان و بازیگر مرد برای لئوناردو دی‌کاپریو، بیشترین جوایز را دریافت کرد. این فیلم در مجموع در هشت بخش نامزد دریافت جوایز بفتا بود.

جوایز بفتا برندگان خود را شناخت/دی کاپریو بهترین بازیگر شد

تام کروز جایزه بفتا بهترین فیلم را اعطاء کرد. دی‌کاپریو پیش از این سه بار دیگر نامزد دریافت جایزه بفتا شده بود (او برای بازی در فیلم‌های مارتین اسکورسیزی شامل “هوانورد”، “مردگان” و “گرگ وال استریت” نامزد شده بود.)

“بازگشته” از روی رمان “بازگشته: رمانی درباره یک انتقام” (۲۰۰۲) نوشته مایکل پانکی ساخته شده است. داستان در قرن نوزدهم روی می‌دهد و درباره یک صیاد به نام هیو گلاس (با بازی دی‌کاپریو) است که مورد حمله یک خرس قهوه‌ای قرار می‌گیرد و به شدت مجروح می‌شود. مردانی که در این شکار همراه گلاس بودند، او را مورد سرقت قرار می‌دهند و در سرما به حال خود رها می‌کنند. او جان سالم به در می‌برد و راهی سفری پرخطر می‌شود تا انتقام خود را بگیرد.

“بردمن” فیلم قبلی ایناریتو سال گذشته نامزد ۱۰ جایزه بفتا بود، اما تنها در بخش بهترین فیلمبرداری (امانوئل لوبزکی) پیروز شد. لوبزکی امسال نیز برای “بازگشته” برنده جایزه بفتا شد. “بازگشته” جایزه بفتا بهترین صدا را هم گرفت.

این فیلم با نامزدی در ۱۲ بخش شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر مرد مکمل (تام هاردی) پیشتاز نامزدهای جوایز اسکار ۲۰۱۶ نیز هست.

از سوی دیگر، “مکس دیوانه: جاده خشم” به کارگردانی جرج میلر که در هفت بخش نامزد بود، جوایز چهار بخش فنی شامل بهترین طراحی لباس، طراحی صحنه، چهره‌پردازی و مو و تدوین را به خود اختصاص داد.

“کارول” به کارگردانی تاد هینز که با ۹ نامزدی به همراه “پل جاسوس‌ها” استیون اسپیلبرگ پیشتاز نامزدهای جوایز بفتا امسال بود، مراسم را دست خالی ترک کرد. فیلم اسپیلبرگ نیز تنها در بخش بهترین بازیگر مرد مکمل (مارک رایلنس) پیروز شد. فیلم‌های “دختر دانمارکی” و “اکس ماکینا” هم هیچ جایزه‌ای نگرفتند.

بری لارسن برای کار خود در “اتاق” برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد و جایزه بهترین بازیگر زن مکمل به کیت وینسلت برای “استیو جابز” رسید. این سومین جایزه بفتا وینسلت است.

“بروکلین” به کارگردانی جان کراولی جایزه بفتا بهترین فیلم بریتانیایی را از آن خود کرد. داستان این فیلم با بازی سرشا رونین در دهه ۱۹۵۰ روی می‌دهد و درباره مهاجران ایرلندی است.

جایزه بفتا بهترین مستند به “ایمی” به کارگردانی آصف کاپادیا اعطاء‌ شد و “پشت رو” به کارگردانی پیت داکتر جایزه بهترین فیلم انیمیشن را برد.

فهرست برندگان جوایز بفتا ۲۰۱۶ به شرح زیر است:

بهترین فیلم: “بازگشته”
دیگر نامزدها: “کسری بزرگ”، “پل جاسوس‌ها”، “کارول”، “مرکز توجه”

بهترین کارگردان: آلخاندرو گونزالس ایناریتو، “بازگشته”
دیگر نامزدها: آدام مکی، “کسری بزرگ” / استیون اسپیلبرگ، “پل جاسوس‌ها” / تاد هینز، “کارول” / ریدلی اسکات “مریخی”

بهترین بازیگر مرد: لئوناردو دی‌کاپریو، “بازگشته”
دیگر نامزدها: برایان کرنستن، “ترومبو” / ادی ردمین، “دختر دانمارکی” / مت دیمن، “مریخی” / میشائل (مایکل) فاسبندر، “استیو جابز”

بهترین بازیگر زن: بری لارسن، “اتاق”
دیگر نامزدها: آلیسیا ویکاندر، “دختر دانمارکی” / کیت بلانشت، “کارول” / مگی اسمیت، “بانوی در ون” / سیرشا رونان، “بروکلین”

بهترین بازیگر مرد مکمل: مارک رایلنس، “پل جاسوس‌ها”
دیگر نامزدها: بنیسیو دل تورو، “قاتل حرفه‌ای” (Sicario) / کریستین بیل، “کسری بزرگ” / ایدریس البا، “جانوران بدون کشور” / مارک روفالو، “مرکز توجه”

بهترین بازیگر زن مکمل: کیت وینسلت، “استیو جابز”
دیگر نامزدها: آلیسیا ویکاندر، “اکس ماکینا” / جنیفر جیسن لی، “هشت نفرت‌انگیز” / جولی واترز، “بروکلین” / رونی مارا، “کارول”

بهترین فیلم بریتانیایی: “بروکلین”
دیگر نامزدها: “۴۵ سال”، “ایمی”، “دختر دانمارکی”، “خرچنگ”

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: ناجی ابو نوار (نویسنده/کارگردان)، رابرت لویید (تهیه‌کننده)، “ذئب”
دیگر نامزدها: الکس گارلند (کارگردان)، “اکس ماکینا” / دبی تاکر گرین (نویسنده/کارگردان)، “Second Coming” / شان مک‌آلیستر (کارگردان/تهیه کننده)، الهام شاکری‌فر (تهیه‌کننده)، “یک داستان عاشقانه سوری” / استفن فینگلتن (نویسنده/کارگردان)، ” The Survivalist ”

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: “قصه‌های وحشی”، دامیان زیفرون
دیگر نامزدها: “آدمکش”، هو سیائو-سین / “فورس ماژور”، روبن اوستلند / “ذئب”، ناجی ابو نوار / “تیمبوکتو”، عبدالرحمان سیساکو

بهترین مستند: “ایمی”، آصف کاپادیا و جیمز گی-ریس
دیگر نامزدها: “سرزمین کارتل”، “نام من را ملاله گذاشت”، “به من گوش کن مارلون”، “شرپا”

بهترین فیلم انیمیشن: “پشت رو”، پیت داکتر
دیگر نامزدها: “مینیون‌ها”، “فیلم شان گوسفنده”

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: “مرکز توجه”، تام مکارتی و جاش سینگر
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، مت چارمن و ایتن و جوئل کوئن / “اکس ماکینا”، الکس گارلند / “هشت نفرت‌انگیز”، کوئنتین تارانتینو / “پشت رو”، جاش کولی، پی داکتر، مگ لوفو

بهترین فیلمنامه اقتباسی: “کسری بزرگ” چارلز راندولف، آدام مکی
دیگر نامزدها: “بروکلین”، نیک هورنبی / “کارول”، فیلیس ناجی / “اتاق”، اما داناهی / “استیو جابز”، آرون سورکین

بهترین فیلمبرداری: “بازگشته”، امانوئل لوبزکی
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، یانوش کامینسکی / “کارول”، ادوارد لاخمان / “مکس دیوانه: جاده خشم”، جان سیل / “قاتل حرفه‌ای”، راجر دیکنز

بهترین موسیقی: “هشت نفرت‌انگیز”، انیو موریکونه
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، تامس نیومن / “بازگشته”، ریوئیچی ساکاموتو، کارستن نیکلای / “قاتل حرفه‌ای”، یوهان یوهانسون / “جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود”، جان ویلیامز

بهترین تدوین: “مکس دیوانه: جاده خشم”، مارگارت سیسکل
دیگر نامزدها: “کسری بزرگ”، هنک کوروین / “پل جاسوس‌ها”، مایکل کان / “مریخی”، پی‌یترو اسکالیا / “بازگشته”، استفن میریون

بهترین طراحی صحنه: “مکس دیوانه: جاده خشم”، کالین گیبسن، لیسا تامپسن
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، آدام استاکهاوزن، رنا دینگلو / “کارول”، جودی بکر، هدر لوفلر / “مریخی”، آرتور مکس، سلیا بوباک / “جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود”، ریک کارتر، دارن گیلفورد، لی سندیلز

بهترین چهره‌پردازی و مو: “مکس دیوانه: جاده خشم”، لسلی فاندروالت ، دامین مارتین
دیگر نامزدها: “بروکلین”، مورنا فرگوسن، لورن گلین / “کارول”، جری دیکارلو / “دختر دانمارکی”، جان سئول / “بازگشته”، سیان گریگ، دانکن جارمن، رابرت پاندینی

بهترین طراحی لباس: “مکس دیوانه: جاده خشم”، جنی بیون
دیگر نامزدها: “بروکلین”، اودیل دیکس-میرو / “کارول”، سندی پوئل / “دختر دانمارکی”، پاکو دلگادو

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: “جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود”، راجر گویت، پاتریک توباخ، نیل اسکانلان، کریس کوربولد
دیگر نامزدها: “انت-من”، “اکس ماکینا”، “مکس دیوانه: جاده خشم”، “مریخی”

بهترین صدا: “بازگشته”، لان بندر، کریس دوستردیک، مارتین ارناندس، فرانک ای. مونتانو، جان تیلور، رندی توم
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، “مکس دیوانه: جاده خشم”، “مریخی”، “جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود”

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: “اپراتور”
دیگر نامزدها: “ٰفیل”، “Mining Poems or Odes”، “Over”، “ساموئل-۶۱۳”

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: “ادموند”
دیگر نامزدها: “Manoman”، “مَطلَع”

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): جان بویگا
دیگر نامزدها: بل پولی، بری لارسن، داکوتا جانسن، تارون اجرتن

علی افتخاری

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

دیدگاه ها