۳۱ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۸ مهر ۱۳۹۵
  • کد خبر :53569
  • بدون دیدگاه

تصاویر/ پر آب شدن دوباره دریاچه ارومیه و شادی مردم

نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی از افزایش میزان آب این دریاچه در سال جاری خبر داد

با پر آب شدن دریاچه ارومیه این منطقه جانی دوباره گرفت.

پر آب شدن دوباره دریاچه ارومیه و شادی مردم

پر آب شدن دوباره دریاچه ارومیه و شادی مردم

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/7/7/5214782_124.jpg

پر آب شدن دوباره دریاچه ارومیه و شادی مردم

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/7/7/5214780_658.jpg

پر آب شدن دوباره دریاچه ارومیه و شادی مردم

پر آب شدن دوباره دریاچه ارومیه و شادی مردم

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/7/7/5214785_466.jpg

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/7/7/5214786_923.jpg

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/7/7/5214794_732.jpg

پر آب شدن دوباره دریاچه ارومیه و شادی مردم

امید در دریاچه ارومیه زنده شد

خبرگزاری آنا: نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی از افزایش میزان آب این دریاچه در سال جاری خبر داد و گفت:درحالی‌که دریاچه ارومیه همه ساله چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر از میزان آب خود را از دست می‌‌داد اما امسال نه تنها کاهش آب نداشتیم ، بلکه با افزایش یک میلیارد متر مکعبی آب در بستر این دریاچه روبه رو بوده ایم.

خلیل ساعی،‌ مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی پیش بینی کرد: شاهد ادامه این افزایش آب در پاییز امسال نیز خواهیم بود ،چرا که علاوه بر بارندگی‌های پاییزی از اواخر مهر ماه نیز رهاسازی آب از پشت سدها به سوی دریاچه آغاز خواهد شد.

وی عوامل مختلفی را در بهبود وضعیت دریاچه ارومیه موثر دانست و افزود: در سال‌های گذشته زیرساختهای احیای این دریاچه مهیا نبود از این رو بارندگیها نیز که همانند امسال بود چندان کارساز واقع نشد، اما در سال جاری اقداماتی چون لایروبی دریاچه، اتصال زرینه رود به سیمینه رود و همکاری و مساعدت کشاورزان در اصلاح الگوی کشت تاثیر به سزایی در احیای این دریاچه داشته است.

به گفته ساعی در حال حاضر حدود ۲هزارو ۸۰۰کیلومتر مربع این دریاچه آبدار است و براساس برنامه ستاد احیا این مقدار باید به ۴هزار و ۳۰۰ کیلومتر افزایش پیدا کند.البته در سال گذشته مساحت آبی دریاچه حدود ۱۷۰۰ کیلومتر بود.

این نماینده ستاد احیا دریاچه ارومیه تاکید کرد ما آمده‌ایم این دریاچه را احیا کنیم و این کار را می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از کشورهای دیگر نیز برای احیای این دریاچه کمک گرفته شده است،گفت: تنها متخصصان ژاپنی هستند که اکنون بحث توسعه پایدار کشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه را در دست بررسی دارند. ناگفته نماند که کشاورزان ما نیز امسال همکاری بسیار خوبی را با ستاد داشتند در واقع یکی از دلایل افزایش آب این دریاچه اقدامات خوب کشاورزان در خصوص اصلاح الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین بوده است.

ساعی افزود: با برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، کشاورزان دریافتند که آبیاری غرقابی نه تنها هیچ تاثیری در افزایش راندمان محصول آنان ندارد ، بلکه موجب کاهش تولیدات آنان نیز می‌شود. از سوی دیگر اصلاح الگوی کشت نظیر کشت محصولات کم آب به جای محصولات آب بر نیز موجب افزایش راندمان تولیداتشان خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی به کمک‌های بلاعوض دولت به کشاورزان نیز اشاره کرد و گفت: دولت هیچ محدودیتی را برای ارائه تسهیلات و کمک‌های بلاعوض در این حوزه آبی اعمال نکرده است چراکه معتقد است این دریاچه به هر شکل ممکن باید احیا شود. از این رو مصوب کرده هر ساله به مدت ۵ سال حدود ۸ درصد صرفه جویی آب در حوزه کشاورزی داشته باشیم و امسال سال دومی است که این طرح اجرا می‌شود بنابراین در پایان ۵ سال حدود ۴۰ درصد صرفه جویی آب در حوزه کشاورزی خواهیم داشت.یعنی حدود یک میلیاردو ۳۴۰ میلیون مترمکعب آب.

ساعی گفت: براساس این مصوبه باید حدود ۵۰ درصد آب دریاچه از طریق صرفه جویی در حوزه کشاورزی و ۵۰ درصد دیگر نیزاز طریق برنامه‌های دیگر نظیر انتقال آب زاب کردستان و انتقال پساب‌های تصفیه شده کلان شهرها که در دست اجراست تامین شود.
وی ابراز امیدواری کرد که تا سال ۱۴۰۲ به احیای نهایی دریاچه ارومیه که هدف دولت است دست بیابیم.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها
دیدگاه ها