۱ شهریور ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۲ خرداد ۱۳۹۴
  • کد خبر :11656
  • بدون دیدگاه

روز گلونی در استان لرستان

تصاویر جنجالی رقص و بی حجابی در همایش “روز گلونی”

تصاویر جنجالی از همایش “روز گلونی” در استان لرستان که در روز جمعه برگزار شد ، برنامه ای که متاسفانه حجاب برخی شرکت کنندگان آن را بیشتر شبیه یک همایش…

تصاویر جنجالی از همایش “روز گلونی” در استان لرستان که در روز جمعه برگزار شد ، برنامه ای که متاسفانه حجاب برخی شرکت کنندگان آن را بیشتر شبیه یک همایش ضد فرهنگی کرد تا همایش فرهنگی.

«گُلوَنی» یا سربند لُری نوعی پوشش است که قدمتی ۳ هزارساله دارد وزنان لرستانی به شکل خاصی به سر می‌کنند و طرح‌ها و زیبای این پوشش به حدی هست که حتی طراحان مد و لباس در طراحی‌های روسری هم در بسیاری از موارد از این نوع پوشش الگوبرداری نموده‌اند و موردتوجه واقع‌شده است.

چند سالی است که روز ۲۶ اردیبهشت به‌عنوان روز «گُلوَنی» نام‌گذاری شده و مراسم‌ها و جشن‌هایی با این مضمون گرفته‌شده که امسال هم این جشن در شهرستان خرم‌آباد و با حضور مدیرکل سازمان میراث فرهنگی لرستان، معاون حوزه زنان استانداری لرستان و دیگر مسئولان استانی برگزار شد که متأسفانه به‌جای معرفی فرهنگ اصیل قوم بزرگ لر و به‌ویژه زنان لرستان حاوی نکات قابل‌تأمل و تأسف‌برانگیزی بود.

متأسفانه در این مراسم از رقص مختلط زن و مرد تا ترویج بی‌حیایی و اقدامات خلاف عرف جامعه به‌کرات مشاهده شد که بسیاری از تصاویر گرفته‌شده در این مراسم قابل‌ارائه هم نیست و این در حالی است که گلونی ر به‌عنوان نمادی از نشانه عزت و استقامت زنان لر بوده و حتی در زمان کشف حجاب رضاخان کسی جرئت نکرد علیه گلونی زنان لر تعرضی انجام دهد.

درحالی‌که باید روز گُلوَنی نمایشگر همه داشته‌های فرهنگی و بومی ما و سرآغازی برای دیگر گام‌های مثبت در این زمینه باشد به آغازی برای انحطاط افتخار زنان لر تبدیل‌شده است.

حال باید از مسئولان اجرای این برنامه پرسد چه اتفاقی رخ‌داده که مراسمی که باید در آن به حجاب و غیرت زنان لر پرداخته شود به‌جایی برای حمله به عزت زنان این قوم اصیل تبدیل شود؟

آیا دست‌هایی در کار است تا جایگاه و عزت زنان لر را زیر سؤال ببرد؟ چرا، اداره کل ارشاد و فرهنگ استان، سازمان میراث فرهنگی لرستان، حوزه زنان استانداری لرستان و فرمانداری خرم‌آباد که از مجریان این برنامه بودند و تعدادی نیز در این برنامه هم حضور داشتند فکری برای ممانعت از بی‌حجابی‌ها نشدند؟ یا شاید خود آن‌ها هم …

تصاویر جنجالی رقص و بی حجابی در همایش "روز گلونی"

http://www.sabernews.com/sabernews/saberlorestan7%20%282%29.jpg

همایش "روز گلونی"

همایش "روز گلونی"

همایش "روز گلونی"

همایش "روز گلونی"

همایش "روز گلونی"

منبع: سایت لرستان خبر

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها,
دیدگاه ها