۸ تیر ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۲۶ آبان ۱۳۹۵
  • کد خبر :56070
  • بدون دیدگاه

دو تصویر از بازیگر نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در معمای شاه

«حسین باقریان» نقش آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را در سریال «معمای شاه» ایفا می‌کند.

تالار خبر – اولین تصویر از بازیگر نقش آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در زمان بازدید علی مطهری از پشت صحنه «معمای شاه» رونمایی شد که «حسین باقریان» این نقش را در سریال «معمای شاه» ایفا می‌کند.

«معمای شاه»، داستان زندگی محمدرضا پهلوی را در سه مرحله روایت ‌کند؛ مرحله اول از سال ۱۳۱۷ که همزمان با بازگشت او از سوییس است تا جدایی از ثریا، مرحله دوم و سوم نیز نفوذ اشرف بر محمدرضا شاه و همچنین وابستگی وی به کشورهای غرب و شرق، تا فرار او از ایران را دربر خواهد داشت.

مجموعه تلویزیونی «معمای شاه» به‌تهیه‌کنندگی علی لدنی و کارگردانی محمدرضا ورزی در ۴۵ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای در حال تولید است.

http://talarekhabar.com/wp-content/uploads/2016/11/Rafsanjani-Shah-Mistery-2.jpg

http://talarekhabar.com/wp-content/uploads/2016/11/Rafsanjani-Shah-Mistery-1.jpg


در همین زمینه بخوانید :

قوام السلطنه از درگیری با شاه تا حادثه ۳۰ تیر

باشگاه خبرنگاران جوان؛ تاریخ و مرور آن موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که  فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند را ببینیم.

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم ها نسیت و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را دربر دارد، یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است، مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» جانی دوباره گرفته و حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می‌کند.

احمد قوام ملقب به قوام‌السلطنه (۱۳۳۴ـ ۱۲۵۲ش) از جمله افرادی است که طی حکومت پهلوی بارها و بارها در مقاطع کوتاهی به سمت وزارت دربار منصوب شد.

وی بعد از کسب تحصیلات مقدماتی در حدود ۱۳سالگی به عنوان یکی از پیشخدمتان ناصرالدین شاه تا زمانی که شاه ترور شود فعالیت کرد و بعد از آن به عنوان دبیر حضوری دایی خود، میرزا علی خان امین‌الدوله منسوب شد و بعد از عزل وی به ادامه تحصیل در اروپا پرداخت.

هنگامی که قوام به ایران برگشت ریاست دفتر مخصوص مظفرالدین شاه را بر عهده گرفت و در همان زمان حکم فرمان مشروطیت را در سال ۱۳۲۴ منتشر کرد.

پس از آن وی به ترتیب مسئولیت های گوناگونی را چون معاونت وزارت داخله، وزیر وزارت جنگ، کشور و عدلیه  را عهده دار شد؛ اما آغاز رشد سیاسی وی بعد از فتح تهران به دست مجاهدین بود.

پس از مدتی در زمان کودتای سال ۱۲۹۹ قوام به دلیل اهمال در ابلاغ دستورات دولت کودتا به ادارات و مردم  دستگیر و تا پس از برکناری سید ضیاءالدین زندانی شد، اما بعد از ان به دستور احمدشاه به عنوان صدراعظم انتخاب شد. تا اینکه مدتی بعد در زمانی که وی با رضاخان به عنوان وزیرجنگ به مقابله پرداخت در سال ۱۳۰۲ به اتهام شراکت در قتل سردار سپاه زندانی و بعد به اروپا تبعید شد.

بعد از بازگشت قوام السلطنه به ایران بازهم در سال ۱۳۲۱ به عنوان نخست وزیر برگزیده شد. لازم به ذکر است که وی در طول سه دوره فعالیتش به عنوان صدراعظم به جهت کاستن از فشار انگلیس و روس ها پای آمریکایی ها را وسط کشید و در همان دوران اختلاف هایش با محمدرضا پهلوی بالا گرفت.

بعد از برکناری وی به جهت اقدامات خودسرانه، در سال ۱۳۲۴  باز هم دوران نخست وزیریش را این بار درحالی از سر گرفت که به جهت این که مجلس تا خروج نیروهای متفقین تشکیل نمی‌شد وقت کافی داشت تا اقدامات خود را انجام دهد و شاه نمی‌توانست با ایجاد جنجال حقوقی و قانونی برای او دردسر ایجاد کند و از طرفی آمریکایی ها وی را نیرویی کارآمد برای کنارآمدن با روس ها می دانسنتد. همچنین هوادارن اشرافی از مناطق مختلف نیز از او حمایت می کردند.

قوام السلطنه در پی فعالیت هایش با وعده دادن نفت شمال به روس ها از آن ها خواست تا هرچه سریعتر نیروهایشان را از آذربایجان خارج کنند و به همین جهت یکی از پیروزی های وی همین خروج روس ها از آذربایجان بود.

تا قبل از کودتای ۲۸ مرداد قوام با فعالیت هایش و بهره گیری ازقدرت آمریکایی ها یکی از موفق ترین سیاستمداران ایران بود اما پس از آن وی بعد از حدود ۵ سال قطع ارتباط با شاه با ملاقات هایی که با اشرف پهلوی داشت.

بعد از استعفای مصدق وی مجددا به سمت نخست وزیری نائل شد و بعد از این انتصاب اعلامیه ای تند را با عنوان “کشتیبان را سیاستی دگر آمد” منتشر کرد و طرح برخورد با افراطیون و رفع مسئله نفت را مطرح کرد. اعلام این موضوع مخالفت اقشار زیادی از جمله آیت الله کاشانی برانگیخت، تا جایی که واقعه ۳۰ تیر ۱۳۳۱ که در آن مردم معترض به دستور قوام به رگیار بسته شدند، رخ داد و بعد از آن پرونده سیاسی قوام برای همیشه بسته شد و درنهایت وی در سال ۱۳۳۴ درگذشت.

گزارش از فاطمه شهدوست

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

دیدگاه ها