۲ شهریور ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۱ شهریور ۱۳۹۵
  • کد خبر :51045
  • بدون دیدگاه

ایران در تسخیر مانتوهای”من ملکه هستم” (۱۵ تصویر)

در روزهای پایانی سال گذشته مانتوهایی با نوشته من ملکه هستم وارد کشور شدند که بعد از مدتی در بازار با اقبال روبه رو شدند

در روزهای پایانی سال گذشته مانتوهایی با نوشته من ملکه هستم وارد کشور شدند که بعد از مدتی در بازار با اقبال روبه رو شدند.جمله ای که برگرفته از پیام پادشاه کشور انگلیس با هدف روحیه دادن به مردم و سربازانِ در حال جنگ در دوران جنگ جهانی دوم بود و پوستری که روی آن نوشته شده بود: «آرام باشید و ادامه دهید. تولیدکنندگان بعد از این اقبال مردم خود نیز شروع به تولید کردند و هر کدام به سلیقه خود جمله اصلی را حذف و من ملکه یا ‍پادشاه هستم و … را روی لباس‌ها حک کردند و امروزه در خیابان ها با مانتوهایی روبرو می‌شویم که با هزینه‌های ناچیزی صاحبان خود را ملکه می کنند.

ایران در تسخیر مانتوهای"من ملکه هستم"

http://cdn.isna.ir/d/2016/08/15/4/57334966.jpg

ایران در تسخیر مانتوهای"من ملکه هستم"

http://cdn.isna.ir/d/2016/08/15/4/57334964.jpg

ایران در تسخیر مانتوهای"من ملکه هستم"

http://cdn.isna.ir/d/2016/08/15/4/57334962.jpg

http://cdn.isna.ir/d/2016/08/15/4/57334961.jpg

ایران در تسخیر مانتوهای"من ملکه هستم"

http://cdn.isna.ir/d/2016/08/15/4/57334958.jpg

ایران در تسخیر مانتوهای"من ملکه هستم"

ایران در تسخیر مانتوهای"من ملکه هستم"

ایران در تسخیر مانتوهای"من ملکه هستم"

http://cdn.isna.ir/d/2016/08/15/4/57334954.jpg

ایران در تسخیر مانتوهای"من ملکه هستم"

http://cdn.isna.ir/d/2016/08/15/4/57334967.jpg


در همین زمینه بخوانید :

دخترانی که می‌خواهند «ملکه» باشند!/ مانتوهای “من ملکه هستم” از کجا می‌آید؟

با بالارفتن دمای هوا، لباس های عجیب و غریب در ویترین برخی مغازه ها گذاشته می شود؛ در میان این لباس ها، شلوارهای پاره شده و مانتوهای جلوباز با نوشته های سخیف و طرح هایی با مضامین دور از فرهنگ ایرانی اسلامی به چشم می خورد.

در واقع مدل های اصلی و اولیه این مانتوها توسط نمایندگی برندهای خارجی در ایران عرضه شده و حالا به همت برخی از سودجویان به خودکفایی رسیده ایم؛ تا جایی که بدون توجه به معانی این نوشته ها حجم زیادی از این لباس ها تولید و روانه بازار می شود.

پس از عرضه این لباس ها هستند کسانی که مشتریان پروپاقرص آن می شوند و بدون توجه به معنی این نوشته ها آنها را خریداری می کنند. حالا میزان فروش این لباس ها به جایی رسیده که با قدم زدن در کلان شهرها به خصوص تهران این بیلبوردهای متحرک را خواهید دید.

موج منفی علیه مانتوهای نوشته‌دار

ماجرای مانتوهای نوشته دار به شبکه های اجتماعی هم رسیده؛ کاربران شبکه های اجتماعی مطالب طنزآمیز زیادی در تمسخر و علیه مشتریان این مانتوها نوشته اند.

بهراد، یکی از کاربران توییتر در رابطه با این لباس ها نوشته است: کاش پشت مانتو‌ها به جای Keep Calm پیام‌های تبلیغاتی نوشته می‌شد… مثلا مدرسان …! حداقل پوشیدن این لباس ها منبع کسب درآمد می‌شد!

واکنش «مریلا زارعی» به مانتوهای تازه مُد شده؟

در میان این واکنش ها، صفحه منتسب به مریلا زارعی با انتشار تصویری از مانتوهای جدید که پشت آن نوشته شده: «من ملکه هستم!» نوشت: یک ملکه واقعی نیاز به جار زدن ندارد، نیازی ندارد مانند یک بیلبورد متحرک آن را به همه اعلام کند. مردم خودشان یک ملکه واقعی را از روی وقار و رفتار خواهند شناخت.

البته بعد از انتشار این خبر، مریلا زارعی اعلام کرد که صفحه ای که با نام او این پست را منتشر کرده، جعلی بوده است.

مشتریان مانتوهای نوشته‌دار، معنی آن را می‌دانند؟

برای جویا شدن از علت انتخاب یا عدم انتخاب این مانتوها به گفتگو با برخی از دختران و زنان ساکن کلان شهرها رفته ایم.

نسرین دختری ۲۲ ساله که مشتری مانتوهایی است که این روزها مد شده است. او که این لباس را پوشیده در دفاع از این واکنش های منفی به خبرنگار «فردا» می گوید: من از مدل این مانتو ها خوشم آمده و برای همین هم آن را خریده ام. جنس مانتویی که من آن را انتخاب کرده ام، مناسب است و همانطور که می بینید قد آن هم بلند است.

او ادامه می دهد: با وجود اینکه موجی منفی علیه این مانتوها به راه افتاده است اما من هنوز آن را دوست دارم و قصد ندارم از پوشیدنش صرف نظر کنم.

نسرین در پاسخ به این سوال خبرنگار «فردا» که آیا می دانی معنی نوشته پشت مانتویت چیست؟ بیان می کند: بله می دانم و مشکلی با معنی آن ندارم. پشت مانتوی من نوشته شده: «احتیاط، من ملکه هستم».

به خاطر انتقادات شدید نسبت به این مانتوها، از خریدنش صرف نظر کردم

الهه دختری ۲۳ ساله است. او که قصد خرید این مانتو را داشته، حالا به دلیل انتقادات شدید نسبت به این مانتو از خرید آن صرف نظر کرده است. او در این رابطه به خبرنگار «فردا» می گوید: هر جا که می رفتم این مانتوها را تن دختران و زنان می دیدم. از مدل این لباس ها خوشم آمد، حتی از نوشته هایش. اما وقتی در شبکه های اجتماعی انتقادات نسبت به این لباس ها و نوشته هایشان را دیدم، دیگر پشیمان شدم. هنوز هم دلم میخواهد این مانتو را بپوشم اما به دلیل اینکه آن را مسخره می کنند، منصرف شده ام.

این مانتو ها، وسیله ای برای پایین آوردن شخصیت دختران و زنهای ایران است

پریا دختری ۳۲ ساله است که مدل این مانتوها را نمی پسندد. او در این رابطه به خبرنگار «فردا» می گوید: به نظر  من این مانتو ها، وسیله ای برای پایین آوردن شخصیت دختران و زنهای ایران و به طور هدفمند وارد فرهنگ ما شده است. علاوه بر این از نظر من مدل این لباس ها مناسب نیست.

او ادامه می دهد: مشتریان این لباس ها مقصر نیستند. آنها به داخل مغازه می روند و مانتوهای بدون دکمه ای را می بینند که پشت آن نوشته های عجیب و غریب چاپ شده است. آنها هم که به دنبال مدل های جدید و تنوع در لباس هایشان هستند، تصمیم به خرید آن می گیرند. اگر پوشیدن این لباس ها مشکلی دارد، باید در قدم اول مانع فروش آنها در فروشگاه ها شویم.

نظر یک طراح لباس راجع به مانتوهای عجیب و غریب

نظرات افراد جامعه نسبت به مانتوهایی که پشت آنها جملات انگلیسی نوشته شده، متفاوت است. مریم السادات جعفری، طراح لباس است و نظر متفاوتی نسبت به این مانتوها دارد. جعفری به خبرنگار «فردا» می گوید: از وقتی که وارد حرفه طراحی لباس شدم از تولیدی ها دل خوشی نداشتم. بخش عظیمی از فرهنگ لباس پوشیدن در جامعه به خاطر تقلید غلط تولید کننده لباس هاست که فرهنگ غربی ها را وارد جامعه ما می کنند.

او ادامه می دهد: تولیدی ها قدرت ریسک پایینی دارند و نگرانند که طرح جدید طراحان لباس فروش نرود و لباس ها روی دستشان بماند. بنابراین سراغ طرح های تقلیدی می روند که مطمئن هستند به فروش می روند. به این ترتیب هر روز شاهد فروش طرح های عجیب و غربی که ایده آن از برندهای خارجی گرفته شده است هستیم.

این طراح لباس می افزاید: مردم دنبال تنوع هستند و زمانی که برای خرید لباس به فروشگاه ها مراجعه می کنند، و با حجم زیادی از این لباس های عجیب و غریب رو به رو می شوند آنها را می خرند. این در حالی است که تعداد محدودی از مزون ها با محوریت مدل اسلامی فعالیت می کنند و به دلیل اینکه نوع کارشان با تولیدی ها متفاوت است قیمت لباس ها بالاتر تعیین می شود. مشخص است که در این مواقع لباس های ارزان قیمت که البته تعداد آنها هم در بازار زیاد است مورد توجه عموم قرار می گیرد.

جعفری در پایان می گوید: تولیدی لباس ها به دنبال سود بیشتر هستند برای همین طرح هایی که می دانند به فروش می رود را تولید کرده و بدون توجه به اینکه این لباس ها به فرهنگ جامعه ما می خورد یا خیر، آنها را عرضه می کنند.

وظیفه نظارت بر فروش این لباس ها بر عهده کیست؟

به گفته فروشنده های مانتوهای نوشته دار، اماکن، تعزیرات و سایر ارگان ها هر هفته به این فروشگاه ها می روند و به آنها تذکر می دهند.

در واقع، نهادهای مختلفی  بر نوع البسه ای که ارائه می شود نظارت می کنند، اما مانکن های موجود در ویترین های این مغازه ها نشان می دهد که نهادها فقط نظارت می کنند!

سود کلان فروش این لباس ها به جیب مافیان پوشاک می رود و دود آن به چشم فرهنگ ما، زیرا که پوشش افراد هر جامعه ای یکی از نمادهای فرهنگی آن جامعه به شمار می رود.

  برخورد پلیس با مانتوهای قاچاق پشت نوشته

این بار هم به جای پیشگیری از رواج فرهنگ غربی در کشورمان، حالا که این مانتوها بر تن اکثر دختران و زنان و در پشت ویترین های مغازه ها دیده می شود، تصمیم به جمع آوری آن گرفته شده است.

به تازگی سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی از برخورد پلیس با ورود قاچاق مانتوهای پشت نوشته به کشور خبر داده.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار «فردا» مشخص شده که اکثر مانتوهای نوشته دار از طریق تولیدی ها توزیع می شود و بخش کمی از آنها وارداتی است.

سردار منتظرالمهدی گفته: نیروی انتظامی به سبب وظیفه ذاتی و قانونی خود در بخشنامه ای به اتحادیه های مربوط، استخراج معانی و مفاهیم نوشته شده روی این مانتوها را خواستار شد. مقرر شد آنها هم با اعلام این موضوع به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان پوشاک از این روند جلوگیری و مشکل را حل کنند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها,
دیدگاه ها