۱ شهریور ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
  • کد خبر :11429
  • بدون دیدگاه

درخشش فیلم ایرانی «ناهید» در جشنواره کن

اکران فیلم ناهید جشنواره کن ۲۰۱۵ / تصاویر ساره بیات در فرش قرمز

فیلم “ناهید” ساخته آیدا پناهنده توانست با اکران در جشنواره کن نظر مثبت منتقدان حاضر در جشنواره کن ۲۰۱۵ را به خود جلب کند. فیلم «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده…

فیلم “ناهید” ساخته آیدا پناهنده توانست با اکران در جشنواره کن نظر مثبت منتقدان حاضر در جشنواره کن ۲۰۱۵ را به خود جلب کند.

فیلم «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده شنبه شب در بخش نگاه خاص جشنواره بین‌المللی فیلم کن به نمایش درآمد و بازتاب مثبتی در مطبوعات سینمایی حاضر در این جشنواره داشت. تماشاگران جشنواره فیلم کن نیز از این فیلم به گرمی استقبال کردند.

در فیلم «ناهید» محصول ۱۳۹۳ ایران ساره بیات، پژمان بازغی، نوید محمدزاده و میلاد حسن‌پور بازی کرده‌اند. محور داستان این فیلم زنی مطلقه در یک شهر شمالی ایران است که برای تأمین زندگی و آینده خود و تنها فرزندش تلاش می‌کند.

آلن هانتر منتقد اسکرین دیلی در مقاله‌ای که روز شنبه منتشر شد، اولین فیلم بلند آیدا پناهنده را با آثار ویتوریو دسیکا وبرادران داردن مقایسه کرده و نوشته است: «پناهنده و فیلم‌بردار او مرتضی قیدی در به تصویر کشیدن حال و هوای زمستانی و مهیب دریایی گل‌آلود و آسمانی خاکستری در فضایی که هر کس می‌خواهد از کار دیگری سر دربیاورد، محشر عمل کرده‌اند. فیلم‌برداری قیدی یکی از نقاط قوت مهم فیلم است که لحظات بازتاب پر تلألوی نور در آب رودخانه، بازارهای شلوغ و کافه‌های دلگیر را به زیبایی تصویر کرده است.»

این منتقد چند دیالوگ به یاد ماندنی از فیلم «ناهید» را در مقاله خود بازگو کرده و یک دهه تجربه غنی آیدا پناهنده در ساختن فیلم‌های کوتاه، فیلم‌های تلویزیونی و مستند را علت «اطمینان او در به دست گرفتن سکان اولین فیلم بلندش که در آن همه اجزاء یک داستان پیچیده و همچنین خوب و بد تک تک شخصیت‌ها با دقت متوازن شده‌اند» دانسته است.

جوردن مینتزر، نویسنده هالیوود ریپورتر نیز در یادداشتی از «بازی‌های قدرتمند که این تصویر تلخ اجتماعی را تقویت کرده‌اند» سخن به میان آورده است. به نوشته این منقد، با آنکه زمان می‌برد تا فیلم داستان خود را بگشاید، فیلم‌ساز موفق شده است برخی جنبه‌های زندگی در ایران را درفیلم خود به تصویر بکشد که تاکنون کمتر دیده شده است. مینتزر همچنین به تفاوت‌های شخصیت‌های حاشیه نشین این فیلم با نمونه‌هایی که غربی‌ها از طبقه متوسط ایران با تماشای «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی در ذهن دارند، اشاره کرده است.

فیلم «ناهید» برای کسب جایزه بهترین فیلم بخش نگاه خاص با ۱۸ فیلم دیگر، از جمله فیلم‌هایی از کیوشی کوروساوا، بریلانته مندوزا، نیومی کاواسه و رادو مونتن در رقابت است. ریاست هیأت داوران این بخش را در شصت‌و‌هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن، ایزابلا روسلینی بازیگر ایتالیایی (دختر روبرتو روسلینی فیلم‌ساز مشهور جنبش نئورئالیسم ایتالیا و اینگرید برگمن بازیگر سوئدی «کازابلانکا») بر عهده دارد.

تصاویر حضور سازندگان و بازیگران فیلم “ناهید” در جشنواره کن ۲۰۱۵

اکران فیلم ناهید جشنواره کن 2015 / تصاویر ساره بیات در فرش قرمز

اکران فیلم ناهید جشنواره کن 2015 / تصاویر ساره بیات در فرش قرمز
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/40/02.26/635674524171589089.jpg

ساره بیات در فرش قرمز

ساره بیات در فرش قرمز

منبع:آنا

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

دیدگاه ها