۲۹ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴
  • کد خبر :11211
  • بدون دیدگاه

از عروسی‌های چند هزار دلاری تا مهمانی‌های خانوادگی

از کباب غاز تا سس پرتقال / گزارشی از عروسی میلیاردی

سال‌هاست مراسم عروسی شکل دیگری به خود گرفته است.خانواده‌ها برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این مراسم تلاش می‌کنند و در این میان، گاه حتی خواسته‌های جوانان هم نادیده گرفته می‌شود….

سال‌هاست مراسم عروسی شکل دیگری به خود گرفته است.خانواده‌ها برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این مراسم تلاش می‌کنند و در این میان، گاه حتی خواسته‌های جوانان هم نادیده گرفته می‌شود.

به گزارش سایت رویکرد، آنها که سنشان کم نیست، حتما به یاد دارند که برگزاری جشن های عروسی حداقل تا ۲ دهه پیش با کمترین هزینه های ممکن انجام می‌شد. آن زمان‌، نه خانواده‌ها دغدغه اجاره سالن منحصر به فرد و ماشین لوکس داشتند و نه به دنبال مطرح کردن خودشان در میان خانواده بودند.هدف تشکیل زندگی دو نفره بود و چشم و هم چشمی اطرافیان هم مشکلی برای زوج جوان ایجاد نمی‌کرد.

اما حالا سال‌هاست مراسم عروسی شکل دیگری به خود گرفته است.خانواده‌ها برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این مراسم تلاش می‌کنند و در این میان، گاه حتی خواسته‌های جوانان هم نادیده گرفته می‌شود

از میرداماد تا محله آذری

پوشیدن لباس عروس رویای کودکی بسیاری از دختران است، رویایی که این روزها محقق شدنش در نقاط مختلف تهران، هزینه‌های مختلفی دارد.اگر بخواهیم از مراکز فروش لباس‌های گران عروسی شروع کنیم، باید سری به خیابان میرداماد بزنیم.در این خیابان می‌توانی لباس‌های مارک دار اسپانیایی و ترک را با قیمت ۷ تا ۸ میلیون تومان پیدا کنی. علاوه بر این، لباس‌های دوخت ایران هم با هزینه‌های ۵ تا ۶ میلیون تومان دیده می‌شود. این را هم بد نیست، بدانید که در برخی مزون‌ها می‌توان لباس عروس‌هایی را به قیمت ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان خریداری کرد. لباس‌هایی که برای تزیین آنها از سنگ‌هایی مانند درکوهی، توپاز، زمرد، یاقوت، زبرجد و حتی فیروزه استفاده شده و جنس پارچه بیشتر آنها ابریشم است. اما اگر بخواهید لباس‌هایی با قیمت‌های مناسب‌تر پیدا کنید، پیشنهاد ما این است که سری به خیابان امیر اکرم بزنید. چهار راه امیر اکرم سال‌هاست که به مرکز مزون داران لباس عروس تهران تبدیل شده است. قیمت لباس عروس‌های این خیابان هیچ ربطی به قیمت‌های گران میرداماد ندارد. در چهارراه امیراکرم می‌توانید لباس عروسی به قیمت ۹۰۰ هزار تومان هم پیدا کنید. علاوه بر این بازار امام زاده حسن واقع در محله آذری تهران هم با پاساژهای چند طبقه روزانه پذیرای کسانی است که قصد خرید لباس‌های عروسی دارند. در این منطقه لباس عروس ۵۰۰ هزار تومانی هم دیده می‌شود.

قیمت تور عروس هم بسته به طول تور، نوع تزیینات به کار رفته در آن و میزان کاری که روی آن انجام می‌شود، از ۸۰۰ هزار تا ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متفاوت است. در زیر جدولی از متوسط قیمت لباس عروس در نقاط مختلف تهران می‌بینید:

http://www.rooykard.ir/images/docs/000028/028521/images/001.png

هرچند در گذشته اجاره لباس عروسی رایج‌تر از خرید آن بود، اما امروزه هزینه اجاره لباس اجاره‌ای تنها ۱۰۰ هزار تومان با قیمت خرید آن تفاوت دارد و به همین دلیل بسیاری ترجیح می‌دهند که لباسشان را با ۱۰۰ هزار تومان بیشتر بخرند تا اینکه کرایه کنند.

برای خرید کفش عروس هم علاوه بر آدرس‌های مربوط به بورس لباس عروس که گفته شد، می‌توانید به خیابان سپه سالار مراجعه کنید، در این خیابان می‌توانید کفش مناسب برای عروس را با قیمت ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنید، این در حالی است که هزینه خرید کفش عروسی در خیابان میرداماد از ۸۰۰ هزار تومان شروع می‌شود.

برگزاری عروسی در خانه یا جزیره؟

رزرو تالار و محل عروسی اهمیت زیادی دارد اما قیمت‌های سالن برگزاری مراسم مثل سایر هزینه‌ها در نقاط مختلف شهر، متفاوت است.این سالن‌ها بر حسب ظرفیت، دوری و نزدیکی به تهران، امنیت، بزرگی، زیبایی، مسیر دسترسی، فضاسازی بیرونی باغ و ویلا، فضاسازی درونی و خدمات ارایه شده در آن متغیر است.

باغ هایی که برای برگزاری عروسی وجود دارد، معمولا در گرم دره، احمد آباد مستوفی، جاده شهریار، کرج، کردان، محمد شهر، انتهای اتوبان همت، شرق تهران، اتوبان بابایی، اتوبان آزادگان، فیروز بهرام و شمال تهران واقع شده اند. قیمت این باغ‌ها از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و هر چه به شهر تهران نزدیک شویم، بر هزینه‌ها افزوده می‌شود.علاوه بر این، در نقاط مختلف شهر، تالارهایی برای برگزاری مراسم عروسی وجود دارد.بسیاری از این تالارها ورودیه ندارند و هزینه عروسی به صورت پکیجی از غذا و دسر و نوشیدنی محاسبه می‌شود، اما برخی از تالارهای شمال تهران نیز ورودیه دارند.

البته هزینه اجاره تالار و باغ هر چه قدر هم گران باشد، به پای برگزاری عروسی در جزایر خارجی و کشتی‌های تفریحی نمی‌رسد.این روزها بسیاری از موسسات برگزارکننده عروسی در تهران، به مشتریان ویژه‌شان پیشنهاد می‌دهند که عروسی را با هزینه‌های چند هزار دلاری در جزایر و کشتی‌های تفریحی در شرق آسیا، ترکیه و دبی برگزار کنند. مشتریان خاص برای برگزاری جشنی در یک کشتی یا جزیره باید حداقل ۱۵۰۰ دلار بابت ورودیه مهمانان بپردازند و سایر هزینه‌های این مراسم هم به دلار محاسبه خواهد شد.

هرچند نگاهی به این آمار و ارقام، برای بسیاری از اقشار کم در آمد جامعه مایوس کننده است اما هستند کسانی که با استفاده از فضای حیاط و یا پارکینگ خانه، هزینه اجاره مکانی برای برگزاری عروسی را حذف می‌کنند و یا با برگزاری مراسمی کوچک در میان دوستان و خانواده سعی می‌کنند از هزینه اضافی خودداری کنند.

بفرمایید؛غاز سرخ شده با سس پرتقال!

پس از مشخص شدن مکان عروسی، نوبت انتخاب شام می‌رسد. معمولا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات عروسی، منوهای مختلفی با قیمت‌های متفاوت به مشتریان خود ارائه می‌کنند. این منوها که ترکیبی از غذا، شیرینی، نوشیدنی و گل آرایی است، معمولا برای هر مهمان هزینه‌ای بین ۲۰ هزارتومان تا ۳ میلیون تومان در بر دارد. در لیست منوهای ارزان قیمت، معمولا غذاهایی مانند زرشک پلو یا باقالی پلو دیده می‌شود اما هر چقدر منوها پُر و پیمان تر می‌شود، اسم غذاهای عجیب و غریب هم به چشم می‌خورد.به طور مثال در پکیج سوپرلوکس یکی از این شرکت‌ها اسم غذاهایی مثل غاز سرخ شده با سس پرتقال و میگوی کبابی با سس آوکادو هم به چشم می‌خورد.

البته خدمات شب عروسی تنها به شام محدود نمی‌شود، سفره‌خانه‌ها و بازارچه‌های سنتی چند سالی است که در مراسم عروسی باب شده است. چای و قلیان از جمله خدماتی است که غالبا در قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی ارایه می‌شود. در بازارچه‌ها هم ۲۰ تا ۴۰ نوع تنقلات، نان داغ ، کباب داغ ، آش رشته، لبو، بستنی، فالوده، هندوانه، خربزه، قهوه، نسکافه و… وجود دارد.هزینه سفره خانه و بازارچه سنتی بسته به خدمات ارائه شده، متفاوت است، اما هر چه میزان این خدمات بیشتر باشد، قیمت بالاتر می رود.

در جدول زیر می‌توانید لیستی از هزینه منوهای غذا را ببینید:

http://www.rooykard.ir/images/docs/000028/028521/images/002.png
بسیاری از شرکت‌های خدمات مراسم عروسی کار اجاره سفره‌های عقد را هم انجام می‌دهند.در این شرکت‌ها ارزان ترین سفره عقد ۳۰۰ هزار تومان و بیشترین ۱۵ میلیون تومان است.البته بسیاری از خانواده‌های ایرانی ترجیح می‌دهند که سفره‌های عقد را با سلیقه خودشان بچینند. در این صورت هزینه سفره عقد بسیار کم‌تر از اجاره آن خواهد بود.

چند می‌گیری، فیلم بگیری؟

برای بسیاری، برگزاری عروسی بدون وجود عکس و فیلم هیچ ارزشی ندارد.برای همین در سال‌های اخیر آتلیه‌های عکاسی و فیلم‌برداری طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.هرچند هزینه فیلم برداری و عکاسی ساده، از ۲۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود اما اگر تصویربرداری چند دوربینه، چاپ پوستر، لیت با شاسی، ساخت کلیپ، تدوین دیجیتالی-سینمایی، آلبوم دیجیتالی و عکس و فیلم اسپرت را برای ثبت لحظات خوش عروسی‌تان انتخاب کنید، هزینه‌هایتان می‌تواند به بیش از ۵۰ میلیون تومان هم برسد!

دسته گلی برای عروس

دسته گل عروس از ۱۲۰ هزار تومان شروع می‌شود و ممکن است تا یک میلیون تومان هم روی دست داماد جوان هزینه بگذارد. البته نوع گل و محله‌ای که گل فروشی در آن قرار گرفته، مستقیما بر روی قیمت گل تاثیر می‌گذارد.برای تزیین ماشین عروسی هم هزینه‌ها از ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. این در صورتی است که بخواهید از ماشین شخصی استفاده کنید. البته شرکت‌هایی هم هستند که ماشین کرایه می‌دهند و می‌توانید ماشین‌های لوکس جدید و قدیمی را برای یک شب اجاره کنید. اجاره اتومبیل از ساعتی ۳۰ هزار تومان آغاز می‌شود و برای اجاره برخی ماشین‌ها حتی به ساعتی ۲۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. یادتان باشد، برای اجاره این اتومبیل‌های لوکس باید چکی به قیمت ماشینی که انتخاب کرده‌اید، به عنوان تضمین در اختیار شرکت قرار دهید. هرچند در صورت اجاره اتومبیل با راننده ، نیازی به ارائه چک ضمانت نیست.

حداقل و حداکثر هزینه موزیک

اجرای موزیک زنده و حضور دی‌جی در مراسم عروسی برای بسیاری بخش مهم مراسم عروسی است. برای حضور دی‌جی در مراسم‌تان باید حداقل ۳۰۰ هزار تومان بپردازید اما، اگر طرفدار موزیک زنده هستید، باید بدانید که حداقل یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باید هزینه کنید.البته این در شرایطی است که خواننده برنامه شما فرد معروفی نباشد.اگر گروه موسیقی زنده شما، معروف باشند، هزینه‌هایتان سر به آسمان می‌گذارد! همچنین وجود دی‌جی زن برای حضور در بخش بانوان، اتفاق تازه‌ای است که هزینه اضافی برایتان دارد.

پول خوشبختی نمی‌اورد

درباره خرید طلا، هزینه آرایشگاه عروس و مخارج خرید کت و شلوار داماد در گزارش قبل نوشته بودیم. اما علاوه بر این مخارج ، هزینه لباس ساقدوش‌ها، کادوی عروس برای مهمانان عقد ، استفاده از جوکر، استخدام فردی به عنوان مجری مراسم، گروه‌های بندبازی، آتش‌بازی و…مخارج اضافی است که برخی از خانواده‌ها انجام می‌دهند، در حالیکه سال‌هاست تجربه نشان داده است، مبلغ هزینه شده برای برگزاری مراسم عروسی ارتباطی با خوشبخت شدن زوج‌های جوان ندارد!

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

دیدگاه ها