۲۵ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۲ اسفند ۱۳۹۳
  • کد خبر :7949
  • بدون دیدگاه

طلا در سال 2015 کاهش دارد

ادامه روند نزولی نرخ جهانی طلا در هفته گذشته / افت ۲۲ در یک هفته

بعد از یک روند صعودی در بازار طلا حال این فلز گرانبها برای چهارمین هفته متوالی با کاهش قیمت مواجه شد بطوری که فقط در هفته گذشته ۱٫۸۴ درصد معادل…

بعد از یک روند صعودی در بازار طلا حال این فلز گرانبها برای چهارمین هفته متوالی با کاهش قیمت مواجه شد بطوری که فقط در هفته گذشته ۱٫۸۴ درصد معادل ( ۲۲ دلار و ۶۰ سنت) بهای این فلز کاهش یافت که طولانی‌ترین کاهش از اوایل اکتبر بود.

قیمت طلا روز جمعه با افزایش احتمال توافق میان یونان و وام دهندگان این کشور که نگرانی‌ها را نسبت به بی‌ثباتی در منطقه یورو کمتر کرد و تقاضای سرمایه گذاران برای این فلز گرانبها را کاهش داد، با سقوط روبرو شد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۲٫۷۰ دلار یا ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰۴ دلار رسید. قیمت این فلز در ابتدای معاملات که تصور توافق کمتر می‌رفت به ۱۲۱۵ دلار رسیده بود.

وزیران دارایی منطقه یورو سرگرم مذاکره در مورد تمدید چهار ماهه برنامه کمک مالی یونان هستند و سه نفر از مقامات اروپایی از پیشرفت در بن بست میان آتن و وام دهندگان خبر داده اند. انتشار این خبر نگرانی نسبت به احتمال خروج یونان از منطقه یورو را کاهش داد و همزمان به جذابیت طلا به عنوان سرمایه گذاری مطمئن لطمه زد.

طلا در ژانویه تحت تاثیر کندی اقتصادهای جهان که تردیدها را نسبت به احتمال به تعویق افتادن افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا برانگیخت، هشت درصد رشد کرده بود اما بهای معاملات این فلز از آن زمان ۷٫۴ درصد نزول کرده است. اکثر معامله گران متقاعد شده اند که یونان و منطقه یورو به توافق می‌رسند و بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را امسال افزایش می‌دهد. در صورت افزایش نرخ‌های بهره ارزش دلار پشتیبانی می‌شود و در مقابل جذابیت طلا به عنوان یک دارایی بدون بازده آسیب می‌بیند.

به گفته تحلیلگران، توجه بازار احتمالا به اظهارات سوی جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا معطوف می‌شود که قرار است هفته جاری در کنگره حاضر شود و در مورد سیاست پولی گزارش دهد.

از سوی دیگر بازارها در چین که دومین مصرف کننده بزرگ طلا در جهان به شمار می‌رود، از روز چهارشنبه به مدت یک هفته به مناسبت تعطیلات سال نوی چینی تعطیل هستند. خرید مصرف کنندگان چینی در آستانه تعطیلات قوی بود اما انتظار می‌رود فروش طلا در این کشور پس از پایان تعطیلات کمتر شود. طبق گزارش جدید شورای جهانی طلا، در چین که بزرگترین مصرف کننده طلای جهان در سال ۲۰۱۳ شده بود، تقاضا برای این فلز زرد ۳۸ درصد در سال ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرد و به ۸۱۳٫۶ تن رسید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طلا از ابتدای امسال تاکنون در معاملات بازار نیویورک با ظهور مجدد بحران یونان و اجرای تدابیر محرک مالی بیشتر در اروپا و آسیا که تاثیر صعود دلار و دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا را تا اندازه ای تحت الشعاع قرار داده اند، ۱٫۸ درصد رشد کرده است. با اینهمه تحلیلگران پیش بینی می‌کنند طلا در سال ۲۰۱۵ با سومین کاهش سالانه روبرو خواهد شد. طلا در سال ۲۰۱۳ با اعلام آغاز تعدیل تدابیر محرک مالی بانک مرکزی آمریکا، جذابیتش را به عنوان دارایی مطمئن از دست داد و ۲۸ درصد سقوط کرد که بزرگترین سقوط در بیش از سه دهه گذشته بود و در سال ۲۰۱۴ تحت تاثیر صعود بازارهای سهام و بهبود اقتصاد آمریکا که تقاضا برای این فلز را کاهش داد برای دومین سال متوالی کاهش یافت و ۱٫۵ درصد نزول کرد.

ادامه روند نزولی نرخ جهانی طلا در هفته گذشته / افت 22 در یک هفته

منبع:ابسنا

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

دیدگاه ها