۲۷ مرداد ۱۳۹۶
تالار خبر
  • تاریخ انتشار خبر :۴ آذر ۱۳۹۴
  • کد خبر :29115
  • بدون دیدگاه

دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران تشریح کرد

آخرین اخبار از وضعیت موسسه ثامن‌الحجج و پدیده شاندیز

دادستان کل کشور آخرین وضعیت پرونده پدیده شاندیز، حادثه منا، تعطیلی موسسه ثامن‌الحجج و بدهی بابک زنجانی را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در  حاشیه مراسم تحلیف ۹۹ نفر از کارآموز قضایی که صبح امروز در کاخ دادگستری برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت پرونده پدیده شاندیز گفت: تمام اقدامات قضایی که در مورد این پروژه انجام شده در مورد حقوق مردم بوده است.

وی گفت: نگرانی ما مردمی هستند که فقط به خاطر اینکه تصورشان بوده می‌توانند با یک سرمایه‌گذاری بخشی از مشکلات خود را حل کنند، اقدام به این کار کرده‌اند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه اقداماتی در دادستانی مشهد انجام شده و همواره بخش‌های دیگری از دستگاه‌های اجرایی پیگیر این موضوع هستند، گفت: در این رابطه دادستانی و برخی از دستگاه‌های اجرایی کمیته‌ای را تشکیل دادند تا مسائل را در جهت حفظ حقوق مردم پیگیری کنند.

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به شکایات خانواده جان‌باختگان فاجعه منا گفت: ما روز گذشته با حضور نماینده سازمان حج، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و بخش‌هایی که می‌تواند مسئله حقوق جانباختگان منا را دنبال کنند، داشتیم.

رئیسی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه موضوع فاجعه منا نباید فراموش شود، گفت: ما هم وظیفه پیگیری این موضوع را داریم البته خط مقدم این قضیه وزارت امور خارجه است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: وزارت خارجه باید یادداشتی را به بانکی‌مون دبیرکل سازمان ملل جهت تشکیل کمیته حقیقت‌یاب ارسال کند.

وی تصریح کرد: به نظرم همچنان مسئله منا نامشخص بوده و تلاش سعودی‌ها آن است که ابعاد این قضیه برای جهانیان روشن نشود.

وی گفت: ما معتقدیم  که اگر می‌خواهیم امنیت آینده حج تامین شود باید ابعاد این فاجعه عظیم روشن شود لذا تاکید می‌کنیم که مسئله حادثه منا باید دنبال شود.

وی با بیان اینکه قرار است سازمان حج و همه بخش‌های حقوقی یک کمیته حقوقی را زیر نظر معاونت کنسولی وزارت امور خارجه تشکیل دهند، گفت: این کمیته از این هفته فعال می‌شود و ما هم به عنوان دادستانی کل این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا این مسئله و حقوق جانباختگان با گذشت زمان دچار فراموشی نشود.

یکی از خبرنگاران درخصوص اخباری مبنی بر تعطیلی موسسه ثامن‌الحجج در استان البرز از دادستان سوال کرد که وی گفت: دادستان کرج گفتنه‌اند که حکمی برای تعطیلی در این مورد صادر نشده ضمن اینکه بانک مرکزی هم اطلاعیه‌ای صادر کرده که نشان می‌دهد موضوع در حال پیگیری است.

یکی از خبرنگاران خطاب به دادستان درخصوص ادعای بابک زنجانی مبنی بر اینکه بابک زنجانی ۲۲ میلیارد یورو پول نقد در خارج از کشور دارد که بخشی از آن به دلیل بدهی کسر شده، سوال کرد و گفت آیا در صورتی که فرصت ارائه شده از سوی قاضی برای پرداخت بدهی به پایان برسد، امکان دارد این اموال به دلیل بدهی وی توقیف شود که دادستان گفت: وی در مرحله بازجویی نیز چنین ادعایی داشت و گروه‌هایی به مالزی و برخی کشورها اعزام شدند تا مشخص شود که ادعای وی درست است یا خیر.

وی گفت: ایشان مدعی شده بود پول و بانک دارد اما پیگیری‌هایی که از کشورها انجام شد مشخص کرد که این ادعاها مقرون به صحت نیست و این ادعاها دوباره در دادگاه‌ هم نیز تکرار شده‌ است.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی

lمنبع:فارس


 

در همین زمینه بخوانید :

حساب‌های ثامن‌الحجج را چه‌کسی‌مسدودکرد؟

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی چند ماهی است کارگروهی با محوریت بانک مرکزی و دستگاه‌های مختلف نظارتی به منظور ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز تشکیل و در جهت تقلیل دغدغه‌های موجود میان مردم و سپرده‌‌گذاران این موسسات تصمیم‌هایی نیز گرفته است.

حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی از تشکیل هیات نظارت برای ساماندهی موسسه تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج خبر داد و از سپرده‌گذاران درخواست کرد تا با حفظ آرامش، برای ساماندهی موسسه مذکور  به این هیات کمک کنند.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید:

با توجه به طرح  مباحث و دغدغه‌هایی نسبت به موسسات غیرمجاز در جامعه و ایجاد نگرانی سپرده‌گذاران در قبال  سپرده‌های خویش از جمله موضوع موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج ، لطفاً تمهیدات و اقدامات بانک مرکزی در این خصوص را توضیح دهید.

قبل از پاسخ سوال شما لازم است به این نکته اشاره کنم که اگرچه بانک‌مرکزی طی سالیان اخیر مکرراً از هموطنان درخواست کرده است قبل از سپرده‌گذاری در موسسات مالی و اعتباری از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی در ارتباط با مجوزدار بودن موسسه و فعالیت قانونی آن کسب اطلاع کنند، لیکن متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی به این هشدارهای بانک مرکزی بی‌توجه بوده‌اند، بر این اساس ضمن تاکید بر این موضوع که سپرده‌گذاران قبل از هرگونه سپرده‌گذاری در موسسات پولی از مجاز بودن فعالیت آنها اطمینان حاصل کنند، باید عرض کنم که بر اساس مسئولیت محوله از سوی شورای عالی امنیت ملی به بانک‌مرکزی، کارگروهی به منظور ساماندهی فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز، از جمله موسسه اعتباری ثامن‌الحجج با حضور دستگاه‌های نظارتی و با محوریت بانک مرکزی از اواخر سال گذشته تشکیل شده است. این کارگروه طی برگزاری جلسات متعدد کوشیده است سازکاری برای اعمال نظارت موثرتر بر اینگونه موسسات و رفع نگرانی‌های احتمالی سپرده‌گذاران مربوط به آنها پیشنهاد کند.

آیا سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج با تشکیل این کارگروه و تصمیمات آن می‌توانند از محفوظ بودن سپرده‌های خویش مطمئن باشند؟
ببینید این تعاونی تاکنون تحت نظارت بانک مرکزی نبوده و حتی تا ماه‌های گذشته به درخواست‌های بانک مرکزی برای قرار گرفتن در مسیر ساماندهی و دریافت مجوز کمتر توجه کرده است. خوشبختانه با تشکیل کارگروه ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی قرار شده است  برای صیانت از منافع سپرده‌گذاران ورود جدی و فعال‌تری صورت گیرد و بر اساس تصمیمات متخذه انشالله به زودی با هماهنگی‌های صورت گرفته هیات نظارتی متشکل از نمایندگان برخی از حوزه‌های تاثیرگذار با همکاری هیات مدیره و مدیرعامل موسسه مذکور، اعمال نظارت بر تصمیمات و فعالیت‌های این نهاد مالی بیشتر خواهد شد.

بنابراین، موسسه ثامن‌الحجج با اولویت حفظ منابع متعلق به سپرده‌گذاران مورد ارزیابی قرار گرفته، هیات نظارت برای روان‌سازی امور نهایت تلاش را خواهد کرد. به این ترتیب، انتظار می‌رود سپرده‌گذران با حفظ آرامش اجازه دهند مدیریت موسسه و هیات نظارت اقدامات خود را در جهت صیانت از منافع ایشان، به نحو احسن به انجام رسانند.

گفته می‌شود بانک مرکزی حساب‌های این تعاونی را نزد چند بانک مسدود کرده است، آیا این اقدامات در راستای اجرایی شدن تصمیماتی که به آن   پرداختید صورت گرفته است؟

بانک مرکزی ، هیچ‌کدام از حساب‌های موسسه ثامن‌الحجج را متوقف نکرده و دستور انسداد نداده است.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  "تالار خبر" اینجا کلیک کنید.

دیدگاه ها